Fałszywi nauczyciele: Benny Hinn

Kilka miesięcy temu rozpocząłem serię artykułów, w których prześwietlam historię kościoła — od jego najwcześniejszych dni aż do czasów współczesnych — aby zbadać niektórych z najbardziej znanych fałszywych nauczycieli chrześcijańskich. Po drodze poznaliśmy takie postacie jak Ariusz, Joseph Smith, Ellen G. White i Norman Vincent Peale. Dziś przyjrzymy się jednemu z najbardziej skandalicznych szarlatanów naszych czasów, człowiekowi, który twierdzi, że uzdrowił niezliczone rzesze ludzi. Nazywa się Benny Hinn.

Benny Hinn

Toufik Benedictus Hinn urodził się 3 grudnia 1952 r. w Jaffie w Izraelu (współczesny Tel Awiw) jako syn greckiego ojca i ormiańskiej matki, którzy wyemigrowali z Grecji. Został wychowany w tradycji greckiego prawosławia, ale kształcił się w szkołach rzymskokatolickich. Po wojnie sześciodniowej wraz z rodziną wyemigrował do Kanady i w wieku dziewiętnastu lat wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa. Natychmiast zaangażował się w ruch zielonoświątkowy w Toronto, a jego mentorem był dr Winston Nunes z Broadview Faith Temple.

W grudniu 1973 roku Hinn udał się wraz z innymi chrześcijanami do Pittsburgha, aby wziąć udział w nabożeństwie cudownego uzdrowienia prowadzonym przez Kathryn Kuhlman, czołową uzdrowicielkę ruchu wiary tamtych czasów. Choć Hinn nigdy nie spotkał Kuhlman osobiście, wywarła ona na nim niezatarte wrażenie, a podczas tego nabożeństwa doznał doświadczenia religijnego, które zmieniło jego życie. Wkrótce potem otrzymał wizję ludzi wpadających do ziejącego ognia i usłyszał słowa: „Jeśli nie będziesz głosił, każda dusza, która tam wpadnie, będzie twoją odpowiedzialnością!”. Później tego samego roku zaczął głosić i twierdził, że w tym czasie Bóg cudownie uleczył go z okropnego jąkania. Wkrótce zaczął naśladować Kuhlman, a nawet sponsorować nabożeństwa wspierane przez jej fundację. W 1979 roku Hinn przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w Orlando, gdzie poznał Suzanne Harthern, córkę pastora, która później została jego żoną.

W 1983 roku Hinn założył Orlando Christian Center i zaczął dokonywać cudów i prowadzić nabożeństwa uzdrowieniowe, twierdząc, że Bóg używa go jako pośrednika w dokonywaniu tych nadprzyrodzonych czynów. Wkrótce jego „cudowne krucjaty” odbywały się na całym świecie, a do 1989 roku były transmitowane w telewizji w całej Ameryce. Następnie powstał codzienny talk-show „This Is Your Day”, który jest obecnie nadawany w ponad 200 krajach na całym świecie. W 1999 roku przekazał kierownictwo Orlando Christian Center Clintowi Brownowi, aby móc całkowicie skupić się na podróżach i krucjatach. Każdego roku w jego krucjatach uczestniczą miliony, a nawet dziesiątki milionów ludzi. Największe jak dotąd wydarzenie miało miejsce w Bombaju w Indiach, gdzie w ciągu trzech dni uczestniczyło w nim ponad siedem milionów ludzi. Twierdzi, że głosił ewangelię ponad miliardowi ludzi, twarzą w twarz lub za pośrednictwem telewizji.

W ostatnich latach Hinn był przedmiotem analizy na wielu płaszczyznach. W 2010 roku jego żona złożyła pozew o rozwód, powołując się na „różnice nie do pogodzenia”. Było to krótko po tym, jak National Enquirer opublikował zdjęcia Benny’ego Hinna i jego współpracowniczki, Pauli White, wychodzących z hotelu w Rzymie trzymając się za ręce. Jednak prawie trzy lata później Benny i Suzanne ponownie wzięli ślub w parku rozrywki The Holy Land Experience w Orlando. Jego twierdzenia o cudach pozostają niezweryfikowane pomimo wielu programów i publikacji, które próbowały to udokumentować. Był również szeroko krytykowany za swój wystawny styl życia, który obejmuje prywatny odrzutowiec, wielomilionową rezydencję i regularne pobyty w hotelach kosztujących tysiące lub dziesiątki tysięcy dolarów za noc. Ta ekstrawagancja doprowadziła do tego, że senator Stanów Zjednoczonych Chuck Grassley ogłosił, że Komisja Finansów Senatu Stanów Zjednoczonych będzie badać służbę Hinna.

Fałszywe nauczanie — uzdrawianie wiarą

Krytyka Benny’ego Hinna może obejmować wiele obszarów — jego teologię ruchu wiary, jego teologię „małego boga”, jego twierdzenie, że każda osoba Trójcy Świętej jest w rzeczywistości swoją własną trójcą, jego jawne kłamstwa na temat swoich osiągnięć i wiele innych. Ale dla naszych celów uznamy go za najbardziej rozpoznawalnego uzdrowiciela ruchu wiary na świecie.

Hinn naucza, że Bóg chce, aby każdy został uzdrowiony ze wszystkich swoich chorób. Jeśli ludzie po prostu uwierzą, że mogą zostać uzdrowieni, Bóg uzdrowi ich za pośrednictwem uzdrowiciela takiego jak on.

Krucjaty Hinna są starannie skonstruowane w taki sposób, aby prowadzić i manipulować uczestnikami, poprzez śpiew i powtarzalną muzykę, które budują szczególną atmosferę i poczucie wyczekiwania. Te krucjaty osiągają apogeum w czasie, gdy ogłasza on, że Bóg zaczął uzdrawiać ludzi, a następnie zaprasza uzdrowionych, aby przyszli na scenę i opowiedzieli, co Bóg uczynił. Technika ta została opracowana do perfekcji przez Kathryn Kuhlman i od tego czasu stała się podstawą uzdrawiania wiarą. Hinn twierdzi, że Bóg działa potężnie przez niego, aby uzdrawiać innych i zaczyna wymieniać cuda, które jego zdaniem właśnie się wydarzyły, zwykle zaczynając od tych, które są niewidoczne i nieweryfikowalne w danej chwili — cukrzyca, depresja i tym podobne. Gdy zaczynają się uzdrowienia, wiele osób zgłasza się, mając nadzieję na własny cud. Generalnie jednak tylko ludzie, którzy twierdzą, że zostali już uzdrowieni, są prezentowani na scenie, gdzie Benny przemawia do nich, a następnie często „powala” ich w Duchu.

W ten sposób zmanipulował niezliczone rzesze ludzi, by dawali pieniądze na jego cele, wierząc, że dawanie pieniędzy będzie kluczem do uruchomienia ich cudu. Żaden z cudów Hinna nie został nigdy zweryfikowany, choć wiele z nich zostało udowodnionych jako tymczasowe lub fałszywe.

Zwolennicy i wyznawcy

Program telewizyjny Hinna „This Is Your Day” jest nadawany na całym świecie i jest regularnie oglądany przez miliony widzów. Każdego roku przemawia on do kolejnych milionów poprzez swoje krucjaty. Udoskonalił również techniki uzdrawiania wiarą, które były naśladowane przez wielu innych. Jest najbardziej znanym i cieszącym się największą sławą uzdrowicielem na świecie.

Co na ten temat mówi Biblia

Podczas gdy Biblia wyraźnie przedstawia Boga jako tego, który jest zdolny do uzdrawiania i czasami uzdrawia w cudowny sposób, to nigdy nie mówi nam, że wolą Boga jest, abyśmy zawsze byli zdrowi. W rzeczywistości wolą Boga może być, abyśmy przez pewien czas cierpieli. Biblia nigdy nie mówi nam, że nasze uzdrowienie zależy od ilości lub aktywacji naszej wiary. Większość chrześcijan utrzymuje, że nawet jeśli Bóg nadal uzdrawia ludzi, to nie czyni tego już za pośrednictwem uzdrowiciela (zob. Jakuba 5:13-16).

Teologia uzdrawiania Hinna została przedstawiona w jego książce „Lord, I Need a Miracle”. Richard Mayhue wskazuje jej osiem poważnych błędów: Benny Hinn utrzymuje, że niewłaściwe jest modlenie się „Panie, bądź wola Twoja”, mimo że Jezus Chrystus tak czynił (Łk 22:42); Hinn uważa, że Bóg zawsze pragnie, aby wierzący byli uzdrawiani, mimo że niektórzy wielcy święci Biblii nie zostali uzdrowieni (wśród nich apostoł Paweł); Hinn naucza, że wierzący powinni rozkazywać Bogu, aby uzdrawiał, podczas gdy Biblia instruuje ich, aby Go o to prosili (1J 5: 14-15); Hinn sugeruje, że cudowne uzdrowienie od Boga jest stopniowe, podczas gdy cudowne uzdrowienia Nowego Testamentu były natychmiastowe; Hinn naucza, że wiara ze strony chorego jest niezbędna do uzdrowienia, podczas gdy człowiek taki jak Łazarz nie mógł okazywać wiary, gdy został uzdrowiony, ponieważ był martwy; Hinn wierzy, że musimy wykonać naszą pracę, zanim Bóg będzie mógł uzdrowić, podczas gdy Biblia naucza, że Bóg jest suwerenny; Hinn wierzy, że chrześcijanie nie powinni chorować, podczas gdy Biblia naucza, że chrześcijanie mogą być chorzy i wszyscy w końcu umrą; Hinn sugeruje, że uzdrowienie danej osoby może zostać utracone i że uzdrowiona osoba musi zrobić pewne rzeczy, aby zachować uzdrowienie, podczas gdy takie pojęcie jest całkowicie obce Biblii.

W ostatecznym rozrachunku Benny Hinn jest niebezpiecznym oszustem i szarlatanem, który wzbogaca się kosztem niezliczonej rzeszy ludzi.

Udostępnij!
    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.