Obowiązki rodziców: Ucz je mówienia prawdy

Artykuł ten jest częścią serii Obowiązki rodziców na podstawie książki Johna C. Ryle (1816- 1900) o tym samym tytule.

Mówienie prawdy w dzisiejszym świecie jest o wiele rzadsze, niż nam się wydaje. Cała prawda, i nic poza nią, to złota reguła, którą wielu powinno sobie zaszczepić w głowie. Kłamstwo i lawirowanie to stare grzechy. Ich ojcem jest diabeł — zwiódł Ewę odważnym kłamstwem i od tamtego czasu upadają w ten grzech wszystkie jej dzieci.

Pomyśl tylko, ile jest nieszczerości i oszustwa na tym świecie. Jak wiele przesady! Jak wiele się dodaje do zwykłej historii! Ile rzeczy się pomija, jeżeli to leży w interesie mówcy! Jak niewielu jest pośród nas, o których możemy powiedzieć, że ufamy im bezgranicznie! Starożytni Persowie posiadali wielką mądrość: głównym punktem edukacji dzieci było mówienie prawdy. Jaki okropny dowód na naturalną grzeszność człowieka! Właśnie to powinniśmy zrozumieć na samym początku.

Czytelniku, chciałbym abyś poszukał, ile razy w Starym Testamencie Bóg nazywa siebie Bogiem Prawdziwym. Prawda wydaje się być przedstawiona przed nami jako Jego wiodąca cecha. On nigdy nie zbacza z prostej drogi. Brzydzi się kłamstwem i hipokryzją. Staraj się stale przypominać o tym dzieciom. Mów im bez przerwy, że jeżeli coś jest mniejsze od prawdy, to już jest kłamstwem. Powinny wiedzieć, że szukanie wymówek, uniki, przesadna wyobraźnia, to jest droga do kłamstwa, coś czego powinno się unikać. Zachęcaj, aby w każdych warunkach były szczere i bez względu na cenę mówiły prawdę.

Polecam ten temat waszej uwadze, nie tylko ze względu na rozwój charakteru waszych dzieci, bo on niekoniecznie może zależeć od tego, ale zachęcam raczej, abyście o to dbali dla własnej wygody i ułatwienia wzajemnych stosunków. Zauważysz, jak pomocne jest ufanie w słowo dziecka. Na dłuższą metę unikniesz zwyczaju ukrywania i tajemnic, tak częstego wśród dzieci. Otwartość i szczerość zależy od rodziców i ich zachowania już w czasie niemowlęctwa ich dzieci.

Fragment książki „Obowiązki rodziców” Johna C. Ryle. Wykorzystano za zgodą Świadome Chrześcijaństwo.

Udostępnij!
    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.