Obowiązki rodziców: Ucz dzieci, że należy naprawiać błędy na czas

Artykuł ten jest częścią serii Obowiązki rodziców na podstawie książki Johna C. Ryle (1816- 1900) o tym samym tytule.

Bezczynność jest najlepszym przyjacielem diabła. To najpewniejsza droga do zatwardzenia serc. Bezczynny umysł jest jak otwarte drzwi i jeśli szatan nie wejdzie przez nie, to na pewno zasieje złe myśli w duszy.

Nic nie zostało stworzone, aby być próżnym. Służba i praca, to część każdego dzieła Boga. Anioły w niebiańskiej pracy — są służbą Pana, zawsze wykonującą Jego polecenie.

Adam w Raju miał swoje zadania — miał się zajmować ogrodem. Odkupieni święci w chwale będą śpiewając oddawać chwałę i cześć Panu, który ich odkupił. A człowiek, słaby i grzeszny, musi coś robić, bo inaczej upadnie w grzechu. Musimy mieć nasze ręce wypełnione, a umysły zajęte, inaczej wyobraźnia zacznie pracować i siać niepokój.

Wszystko co jest prawdą o nas, jest także prawdą o naszych dzieciach. Żydzi myśleli, że bezczynność jest grzechem: według Prawa każdy mężczyzna powinien wychowywać syna, aby robił coś pożytecznego — i mieli rację. Oni znali serce ludzkie lepiej, niż wielu z nas.

Bezczynność uczyniła Sodomę tym, czym była. „Oto była nieprawość Sodomy, siostry twojej, pycha, sytość chleba i obfitość pokoju” (Ez 16,49). Lenistwo miało też wiele wspólnego z okropnym grzechem, który popełnił Dawid z żoną Uriasza. W 2 Księdze Salomona czytamy, że Joab poszedł na wojnę przeciwko Ammonowi, ale „Dawid został w Jeruzalemie”. Czy to nie była bezczynność? Wtedy zobaczył Batszebę — następnym krokiem jest upadek w grzechu.

Głęboko wierzę, że bezczynność doprowadziła do większej ilości grzechów niż wszystko inne. Podejrzewam, że jest matką wielu uczynków ciała, matką cudzołóstwa, pijaństwa, i wielu innych, których z braku czasu nie wymienię. Niech wasze własne sumienie odpowie, czy mówię prawdę. Byliście leniwi i natychmiast diabeł zapukał do drzwi i wszedł.

I w gruncie rzeczy się nie dziwię — wszystko wokół nas daje nam tę samą lekcję. To stała woda zaczyna się zanieczyszczać, płynące strumienie są zawsze czyste. Jeżeli masz maszynę parową, musisz dbać, żeby była ciągle w ruchu, w przeciwnym razie się psuje. Jeżeli masz konia, musisz go ćwiczyć; nigdy nie będzie doskonały bez regularnej pracy. Jeśli chcesz być w dobrej kondycji fizycznej, musisz ćwiczyć. Jeżeli wiecznie siedzisz, twoje ciało zaczyna niedomagać. Tak samo jest z duszą. Aktywny i żywy umysł jest trudnym celem dla diabła. Staraj się zawsze wypełniać czas czymś pożytecznym, a twój wróg będzie miał trudności z dostaniem się do ciebie.

Czytelniku, proszę przedstaw tę opinię przed swoimi dziećmi. Ucz je, jak cenny jest czas i staraj się wpoić im zasady prawidłowego nim gospodarowania. Bardzo mnie boli, kiedy widzę, jak dzieci marnują czas nad jakąś czynnością. Z kolei bardzo mnie cieszy, kiedy widzę je w ruchu, kiedy wiem, że wkładają całe serce w wykonywanie obowiązków. Kiedy wkładają serce w lekcje, kiedy się uczą. Nawet kiedy całkowicie się poświęcają zabawie.

Jeśli bardzo kochasz swoje dzieci, niech bezczynność będzie uważana przez twoją rodzinę za grzech.

Fragment książki „Obowiązki rodziców” Johna C. Ryle. Wykorzystano za zgodą Świadome Chrześcijaństwo.

FacebookMessengerTwitterWykop
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.