Czy narzekanie na Boga lub wyrażanie gniewu wobec Niego jest dopuszczalne?

Czy narzekanie na Boga lub wyrażanie gniewu wobec Niego jest dopuszczalne? | R.C. Sproul

W Piśmie Świętym mamy wiele odniesień do ludzi wierzących, którzy gorzko narzekają i niemalże oskarżają Boga o niesprawiedliwość lub surowość. Czasami patrzymy na te przypadki i myślimy: „Cóż, skoro Mojżesz mógł tak się zachować, skoro Hiob mógł tak postąpić, to moim przywilejem jako chrześcijanina także musi być wyrażanie goryczy wobec Boga i skarżenie się na Niego”.

Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na skargi, jakie czasami składają biblijni święci, ale także na odpowiedzi, jakich udziela Bóg.

Musimy jednak zwrócić uwagę nie tylko na skargi, jakie czasami składają biblijni święci, ale także na odpowiedzi, jakich udziela Bóg. Weźmy za przykład skargę Hioba. Gdy Hiob zmagał się ze swoimi utrapieniami, trudno mu było powstrzymać się od narzekania, że Bóg pozwolił tak bardzo cierpieć tak sprawiedliwemu człowiekowi jak on. Ostatecznie jednak Bóg odpowiedział na skargi Hioba surowymi słowami: „Kim jest ten, co zaciemnia radę słowami bez poznania? Przepasz teraz swe biodra jak mężczyzna, będę cię pytał, a ty mi odpowiadaj” (Hi 38:2-3). Co odpowiedział Hiob? Czy nadal narzekał? Nie. Zamiast tego oświadczył: „Właśnie dlatego mówiłem to, czego nie rozumiałem; mówiłem o rzeczach zbyt cudownych, których nie mogłem pojąć. … Dlatego żałuję i pokutuję w prochu i popiele” (42:3b, 6). Został surowo zganiony za swoją postawę wobec Boga. Podobnie prorok Habakuk narzekał z goryczą w swym duchu, że Bóg nie jest sprawiedliwy, skoro pozwala, by niegodziwość wymykała się spod Bożej kontroli. Domagał się odpowiedzi od Boga, a kiedy Bóg jej udzielił, Habakuk powiedział: „Gdy to usłyszałem, zatrzęsło się moje wnętrze, na ten głos zadrżały moje wargi. Zgnilizna przeniknęła moje kości i cały się trząsłem” (Ha 3:16a).

Nigdy nie należy oskarżać Boga o złe postępowanie.

Ważne jest, abyśmy nauczanie na temat modlitwy wyciągali z całej Biblii. Rozważając zakres biblijnego nauczania na ten temat, możemy dojść do wniosku, że dopuszczalne jest przynoszenie Bogu wszystkich naszych trosk, w tym spraw, które mogą nas frustrować lub złościć. Nie możemy jednak przychodzić do Boga w duchu skargi lub gniewu przeciwko Niemu, ponieważ nigdy nie należy oskarżać Boga o złe postępowanie.

Udostępnij!
    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.