Wieczne zaręczyny

Sobota ze Spurgeonem to cotygodniowe rozważania z książki C.H. Spurgeona “Klejnoty obietnic Bożych”.

I zaręczę cię z sobą na wieki; zaręczę cię z sobą na zasadzie sprawiedliwości i prawa, miłości i zmiłowania. I zaręczę cię z sobą na zasadzie wierności, i poznasz Pana.

Oz 2,21-22

Zaręczyny z Panem! Cóż za zaszczyt i radość! Duszo moja, czy Pan Jezus rzeczywiście jest twoim poprzez łaskawe zaręczyny? Jeśli tak, to zauważ, że jest to już na zawsze. On nigdy nie zerwie zaręczyn, a tym bardziej nie wniesie sprawy o rozwód z połączoną z Nim w małżeństwie duszą.

Trzy razy mówi tutaj Pan: „Zaręczę cię z sobą”. A jakich słów używa, by te zaręczyny opisać! Wymienia sprawiedliwość, by związek uprawomocnić – nikt nie może powstrzymać tych zgodnych z prawem zapowiedzi. Prawo sankcjonuje przymierze poprzez orzeczenie i nikt nie dopatrzy się w nim głupstwa lub pomyłki. Miłość gwarantuje, że jest to związek oparty na uczuciu, ponieważ bez miłości zaręczyny są niewolą, a nie błogosławieństwem. Zmiłowanie uśmiecha się, a nawet śpiewa – tak, ono pomnaża się w bogactwo miłosierdzia ze względu na obfitość łaski tego świętego połączenia.

Wierność zaś jest jak urzędnik stanu cywilnego i rejestruje małżeństwo, a Duch Święty mówi na to: „Amen” i obiecuje uczyć zaręczone serce całej uświęconej wiedzy, jaka jest potrzebna do tego wielkiego powołania. Cóż za obietnica!

“Klejnoty obietnic Bożych” C.H. Spurgeon, wyd. Świadome Chrześcijaństwo, Toruń 2015. Wykorzystano za zgodą wydawnictwa.

Udostępnij!
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.