Dlaczego każdy chrześcijanin powinien dołączyć do kościoła?

Każdy chrześcijanin powinien dołączyć do kościoła, ponieważ wymaga tego Pismo Święte. To prawda, w Piśmie Świętym nie ma żadnego bezpośredniego polecenia, które mówiłoby: „Każdy chrześcijanin musi dołączyć do lokalnego kościoła”. Ale dwie rzeczy w Piśmie Świętym wskazują na to, że każdy chrześcijanin powinien być członkiem lokalnego kościoła.

  1. Jezus ustanowił kościół, aby był publiczną, ziemską instytucją, która rozpoznaje, potwierdza i nadzoruje tych, którzy twierdzą, że w Niego wierzą (Mt 16:18–19, 18:15–20). Jezus ustanowił kościół, aby ten publicznie deklarował, kto do Niego należy, prezentując w ten sposób światu Dobrą Nowinę o sobie samym (J 17:21.23, patrz też Ef 3:10). Jezus chce, żeby świat wiedział, kto należy do Niego, a kto nie. W jaki sposób świat może wiedzieć, kto należy do Niego, a kto nie? Mogą zobaczyć, którzy ludzie publicznie utożsamiają się z Jego ludem w widocznej, publicznej instytucji, którą założył właśnie w tym celu. Mogą patrzeć na członków kościoła. A jeśli niektórzy uważają, że są częścią Kościoła powszechnego, mimo że nie należą do żadnego kościoła lokalnego, to odrzucają tym samym plan Jezusa dla nich i dla Jego Kościoła. Zamiarem Jezusa jest to, by Jego ludzie byli rozpoznawalni przez widoczną, publiczną grupę, a to oznacza wspólne przyłączanie się do lokalnych kościołów.
  2. Pismo Święte wielokrotnie nakazuje chrześcijanom podporządkowanie się swoim liderom (Hbr 13:17, 1Ts 5:12–13). Jedynym sposobem, aby to zrobić, jest publiczne zobowiązanie się do bycia członkami ich trzody, wyrażając tym samym: „Zobowiązuję się słuchać waszego nauczania, podążać za waszymi wskazówkami i poddawać się waszemu przywództwu”. Nie ma innego sposobu, by przestrzegać biblijne polecenie podporządkowania się swoim przywódcom, jeśli nigdy tak naprawdę nie poddałeś się im przez dołączenie do lokalnego kościoła.

Wykorzystano za zgodą 9Marks i Wierni Słowu.

FacebookMessengerTwitterWykop
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.