Czy ważne jest używanie tytułów „starszy” oraz „diakon”?

Chociaż tytuły „starszy” i „diakon” nie są niezbędne w służbie kościoła, jest jednak kilka dobrych powodów, dla których zbory powinny używać tych biblijnych wyrażeń:

1. Demonstruje to, że Pismo jest naszym autorytetem, a nie ludzka mądrość. Używanie biblijnych tytułów ukazuje, że postępujemy według Bożych wskazówek, nie podejmując własnych decyzji odnośnie struktury kościelnego przywództwa. Bóg dał Kościołowi podstawową strukturę, która ma być skrupulatnie przestrzegana. Odejście od niej lub zdecydowanie, że nie potrzeba nazywać naszych liderów w sposób, jaki nazywa ich Pismo, daje do zrozumienia, że my znamy się na tym lepiej niż Bóg.

2. Pomaga to zborowi w zrozumieniu, czego mogą się spodziewać od przywódców. Kiedy zbór używa tytułów „starszy” i „diakon”, tak jak to robi to Biblia, każdy członek zboru może w łatwy sposób spojrzeć do Pisma i znaleźć ich „zakres obowiązków”. Może spojrzeć do Pisma i dokładnie wiedzieć, czego spodziewać się od swoich przywódców.

3. Wymaga to od przywódców biblijnych kwalifikacji. Nie ma żadnych biblijnych kwalifikacji co do zarządów, członków rady, „zespołów liderskich” lub jakichkolwiek innych wytworów naszej wyobraźni. Z drugiej strony, wobec starszych i diakonów kwalifikacje są wyraźnie określone. Używanie biblijnych tytułów w przypadku tych stanowisk jest konieczne, by upewnić się, że przestrzegane są biblijne standardy dotyczące przywództwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych, którzy mają być zdolni do nauczania Bożego Słowa (1Tm 3:2). Przynosi to wielką korzyść Kościołowi, kiedy ci, którzy nadzorują sprawy kościelne, mają solidne zrozumienie Pisma i są zdolni nauczać Słowa. Dzięki temu, Kościół będzie ciągle i w praktyczny sposób kształtowany przez Boże Słowo, a nie przez ludzką mądrość.

Większość tego materiału została zaadaptowana z artykułu Benjamina Merkle’a “Czy powinniśmy używać tytułów starszy i diakon?”. Wykorzystano za zgodą 9Marks i Wierni Słowu.

Udostępnij!
    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.