Nastolatku! Wzywam Cię do wolności!

Piszę ten artykuł w celu wyzwolenia nastolatków. Piszę, aby wezwać nastolatków by żyli, “Jak ludzie wolni” (1 Piotra‬ ‭2:16).‬ ‭Bądźcie mądrzy, silni i wolni od niewoli dopasowania kulturowego. Inaczej mówiąc, nawołuję nastolatki do radykalnego, bojowego stylu życia.

Początek “nastolatków”

Jako nastolatkowie powinniście wiedzieć, że idea “nastolatków” została stworzona zaledwie siedemdziesiąt lat temu. Słowo “nastolatek” nie istniało przed II Wojną Światową. Pomiędzy etapem dziecka i dorosłego nie było takiej kategorii człowieka. Najpierw byłeś dzieckiem. Potem byłeś młodym dorosłym.

Jeszcze sto lat temu w wieku trzynastu lat byłbyś obciążony poważną odpowiedzialnością czy to na farmie, czy w firmie taty – albo w kuchni czy szwalni u mamy. Przed siedemnastym rokiem życia byłbyś przygotowany do pracy zarobkowej lub w domu, ożeniłbyś się/wyszłabyś za mąż przed dwudziestym rokiem życia i był/była odpowiedzialnym mężem i ojcem – lub żoną i matką – niedługo po skończeniu dwudziestego roku życia.

Być może jest ci trudno wyobrazić sobie taki scenariusz. I ja nie mówię, że możemy lub powinniśmy chcieć wrócić do tych czasów. Moim celem jest, żebyś został wyzwolony przez prawdę. Prawda cię wyzwoli. Prawda, że nie musisz się dopasować do współczesnych określonych oczekiwań narzuconych na ciebie przez twoją kulturę i rówieśników.

Bardzo niewielu nastolatków ma świadomość historyczną. Ta ignorancja prowadzi do pewnego rodzaju zniewolenia. Większość nastolatków jest niewolnikami oczekiwań swoich rówieśników i ogromnych korporacji, które promują swoją modę, muzykę, technologię i rozrywkę.

Ta niewola jest tak przyjemna – i nieustannie nagradzana – że możliwość bycia wolnymi od dostosowywania się do kultury nastolatków rzadko przychodzi wam do głowy. Świadomość innych możliwości oparta na wiedzy historycznej może was uwolnić i otworzyć drzwi do radykalnego “bojowego życia” w imię Jezusa.

Co oznaczał “nastolatek” siedemdziesiąt lat temu

W 1944 roku, kiedy słowo “nasto-latek” było jeszcze pisane z łącznikiem, magazyn Life opisał nowy fenomen nastolatka. W artykule było napisane,

Jest czas w życiu każdej amerykańskiej dziewczynki, kiedy najważniejszą rzeczą na świecie jest bycie częścią tłumu innych dziewczynek i zachowywanie się, wysławianie i ubieranie dokładnie tak, jak one. Tym właśnie charakteryzuje się etap nastolatka.

Był to niezbyt godny pozazdroszczenia początek znaczenia terminu “nastolatek”. Niewiele się zmieniło podczas ostatnich sześćdziesięciu lat. Pewien nastolatek napisał do lokalnej gazety:

Większość moich znajomych często nie czuje się komfortowo w tym, co jest popularne, ale i tak to nosi. Wyróżnienie się nie zawsze jest warte zamieszania. Społeczeństwo mówi nam, żebyśmy starali się być inni, ale jednocześnie należeli do powszechnego nurtu.

Jak masz się ubierać, żeby zadowolić siebie, swoich rodziców i swoich rówieśników jednocześnie? To niemożliwe. Nastolatkowie często idą na kompromis rezygnując ze swoich wartości, aby się dopasować. Jeżeli chcemy przetrwać szkołę średnią, czy nawet gimnazjum bez dokuczania, musimy ubierać się tak, aby zadowolić naszych rówieśników.

Jesteśmy wzrastającymi i nadchodzącymi liderami tego narodu. Musimy dostrzec to kim się staliśmy i się zmienić.

Minneapolis StarTribune, 16 listopada, 2002: A23

Bycie chrześcijańskim nastolatkiem nie jest łatwe. Desperacko chcesz być lubiany. Odrzucenie przez przyjaciół może się wydawać druzgocące. Ale tak, jak ta młoda kobieta, głęboko w sercu wiesz, że życie po to, by być lubianym jest niewolą. I jeżeli należysz do Jezusa, ta niewola może być gorszą udręką niż odrzucenie.

Co to znaczy być “cool”?

Dla wielu bycie cool jest wszystkim. Ale co to znaczy być cool? Czy naprawdę chodzi o to, jaki masz telefon? Albo jakie filmy obejrzałeś? Albo jak jesteś silny, szybki, czy przystojny? Albo jaką masz fryzurę i w jakiej formie jest twoje ciało? Nie jesteś głupi. Wiesz, że życie dla takich celów jest powierzchowne i bez znaczenia.

Desperacko chcesz być lubiany, ale głęboko w sercu wiesz, że jest to niewolą.

Co jest cool dla czternastoletniej młodej osoby? Myślę, że poniższa historia jest tysiąc razy bardziej cool niż telefony, ubrania, filmy i gry. Jest rok 1945. Druga Wojna Światowa wciąż trwa. Tysiące nastolatków chciało walczyć. Bitwa o Iwo Jimę była jedną z najbardziej krwawych – 6800 amerykańskich żołnierzy jest pochowanych na tej małej wyspie, wielu z nich to nastolatkowie.

Jack Lucas podstępem dostał się do Marines w wieku czternastu lat [w 1942 roku], mamiąc innych rekrutów swą muskularną budową (…) Na gapę wydostał się z Honolulu w jednym z transportów i przetrwał dzięki jedzeniu podrzucanemu przez przyjaznych Marines na pokładzie.

 [W wieku 17 lat] wylądował bez strzelby [na Iwo Jimie] podczas godziny zero. Znalazł broń na plaży i wywalczył sobie drogę na stały ląd. Dzień później Jack z trzema towarzyszami czołgał się przez okopy, kiedy znienacka pojawiło się przed nimi ośmiu Japończyków. Jack zastrzelił jednego z nich strzałem w głowę.

A wtedy zablokowała mu się strzelba. Podczas kiedy się z nią siłował, u jego stóp wylądował granat. Krzyknął, aby ostrzec pozostałych i wcisnął granat w miękki popiół. Ale chwilę potem wtoczył się następny. Jack Lucas, siedemnastolatek, rzucił się na obydwa granaty. “Luke, zaraz zginiesz” – wspomina o czym wtedy pomyślał (…).

Na pokładzie statku szpitala Samarytanin lekarze ledwo mogli w to uwierzyć. “Może był cholernie za młody i cholernie za twardy, żeby umrzeć”, powiedział jeden z nich. Jack przeszedł dwadzieścia jeden operacji rekonstrukcyjnych i został odznaczony Medalem Honoru, jako najmłodszy w kraju – i jedyny jako pierwszoklasista szkoły średniej.

James Bradley, Flags of Our Fathers (Sztandar Chwały), strony 174–175

Jesteś nastoletnim żołnierzem na wojnie

Świadomość tego, że jesteś na wojnie zmienia wyobrażenie na temat tego, co jest cool. Jeżeli twoja rodzina zostaje zaatakowana, przestajesz się martwić o swoje ubrania i fryzurę. Stawką są ważniejsze rzeczy. Tak! Jesteśmy na wojnie. Wróg jest potężniejszy niż Państwa Osi jak Niemcy, Japonia i Włochy. W rzeczy samej, potężniejszy niż wysiłek wszystkich ludzi razem wzięty. Bitwa toczy się codziennie. W każdym miejscu; I jej zwycięstwa i porażki prowadzą albo do nieba, albo do piekła.

Przywdziejcie pełną zbroję Bożą, abyście mogli się ostać wobec zasadzek diabła.

Efezjan‬ ‭6:11

Staczaj dobrą walkę wiary.‭

1 Tymoteusza‬ ‭6:12

Abyś toczył zgodnie z nimi dobry bój.

1 Tymoteusza‬ ‭1:18‬

Gdyż oręż naszej walki nie jest cielesny.

‭‭2 Koryntian‬ ‭10:4

Dlatego znoś trudy jak dobry żołnierz Jezusa Chrystusa.

‭‭2 Tymoteusza‬ ‭2:3

Abyście powstrzymywali się od cielesnych pożądliwości, które walczą przeciwko duszy.

‭‭1 Piotra‬ ‭2:11

Co tak naprawdę się dzieje?

Nie bądź częścią ślepych, nastoletnich mas, które nie wiedzą, co się dzieje. One myślą, że wiedzą, co się dzieje, kiedy widziały najnowszy film, ściągnęły najnowszą aplikację na iPhona, czy słyszały najnowszy hit w radiu. Te rzeczy są jak zerwane kwiaty. Dzisiaj kolorowe i żywe, jutro wyrzucone do śmieci. Są kompletnie bez znaczenia w porównaniu do wydarzeń, które kształtują wieczność.

Świadomość tego, że jesteś na wojnie zmienia wyobrażenie na temat tego, co jest cool.

To co się tak naprawdę dzieje, to to, że ludzie i narody są albo zniewolone przez Szatana, albo wyzwolone przez Chrystusa. I Chrystus walczy o uwolnienie ludzi używając chrześcijan, w tym również nastoletnich chrześcijan.

Ale nie używa On nastolatków, którzy zabawiają się na śmierć. Przeciętny nastolatek jest tak zaabsorbowany sobą, tym jak wygląda i czy ktoś go lubi, że czyni to z niego kiepskiego żołnierza. Jedną ze wspaniałych cech charakteryzujących żołnierza na wojnie jest poświęcenie osobistej wygody dla strategicznej misji. Być może gra on w karty wieczorem przed bitwą, ale kiedy zabrzmi sygnał jest on gotów oddać swoje życie.

Pole bitwy o pieniądze

Spójrzmy na przykład na pole bitwy o pieniądze. Zabrzmiał sygnał. Jesteś żołnierzem. Zaczęła się bitwa. Może nie czujesz, że jesteś bogaty, ale masz mnóstwo rzeczy. Twoje rzeczy zagrażają twojej duszy poprzez wmawianie ci kłamstw na temat tego, jak są ważne i satysfakcjonujące (Ew. Marka‬ ‭4:19‬). A pieniądze, których nie masz, zagrażają ci poprzez tworzenie w tobie pragnienia, aby być bogatym.

Wielki Generał wysłał ci osobistą wiadomość na pole bitwy. Brzmi ona:

A ci, którzy chcą być bogaci, wpadają w pokusy i w sidła oraz w wiele głupich i szkodliwych pożądliwości, które pogrążają ludzi w zgubie i zatraceniu. Korzeniem bowiem wszelkiego zła jest miłość do pieniędzy; niektórzy, pragnąc ich, zboczyli z drogi wiary i poprzebijali się wieloma boleściami. ‭‭

1 Tymoteusza‬ ‭6:9-10

Czy ta wiadomość sprawiła, że się obudziłeś? Czy sprawiła, że jesteś już czujny, jak żołnierz na posterunku?

Razem z tym ostrzeżeniem, wysyła on także wspaniałą obietnicę, że nie zostawi cię samego w tej bitwie:

Wasze postępowanie niech będzie wolne od chciwości, poprzestawajcie na tym, co macie. Sam bowiem powiedział: Nie porzucę cię ani nie opuszczę. Śmiało więc możemy mówić: Pan jest moim pomocnikiem, nie będę się lękał tego, co może mi uczynić człowiek.

‭‭Hebrajczyków‬ ‭13:5-6‬

Jesteś wolny od strachu i chciwości dzięki pewności, że: Naczelny Dowódca nie zostawi mnie tutaj na tym polu bitwy i nie pozwoli mi zginąć. Więc patrz swoim wrogom prosto w oczy. Patrz z góry na chciwość i pragnienia i atakuj je mieczem Ducha i wyższymi radościami w Chrystusie: “Owszem, wszystko uznaję za stratę dla znakomitości poznania Chrystusa Jezusa, mojego Pana” ‭‭(Filipian‬ ‭3:8).‬ ‭

Pole bitwy o wygodę

Albo spójrz na pole bitwy o wygodę i komfort życia. Prawie wszystko w twoim życiu wywiera na tobie presję, abyś odczuwał jak największą wygodę opartą na łatwości i lekkości naszych czasów. Ale podczas gdy wróg zaczyna cię otaczać, Wielki Generał wysłał ci wiadomość. Pamiętaj wspaniałego wojownika Mojżesza! Walcz, jak on walczył!

Przez wiarę Mojżesz, gdy dorósł, odmówił nazywania się synem córki faraona; Wybierając raczej cierpieć uciski z ludem Bożym, niż mieć doczesną rozkosz z grzechu. Uważał zniewagi znoszone dla Chrystusa za większe bogactwo niż skarby Egiptu, bo wypatrywał zapłaty. ‭‭ ‭

Hebrajczyków‬ ‭11:24-26

Chrystus walczy o uwolnienie ludzi używając Chrześcijan, w tym również nastoletnich Chrześcijan.

Ale jakaż jest nagroda dla zwycięzców w tej wojnie! Tak jest! – nagroda przekraczająca wszelkie wyobrażenia! Ale twój wróg chce, żebyś myślał, że wszelkie nagrody są tylko w tym życiu. Rozrzucił propagandowe ulotki poza liniami wroga, które głoszą, “Niebo to bajka. Jesteś głupcem jeżeli żyjesz dla “nagrody nieba” a nie dla “nagrody wygody i łatwości życia teraz!”.

Ale Naczelny Dowódca na każdym kroku odpowiada na tą propagandę wspaniałymi obietnicami. Nie ma znaczenia, jak ciężka jest walka – nie ma nawet znaczenia, czy zginiesz na służbie – on cię obudzi z martwych i da ci najwspanialsze przyjemności na zawsze.

Błogosławieni jesteście, gdy z mego powodu będą wam złorzeczyć, prześladować was i mówić kłamliwie wszystko, co złe, przeciwko wam. Radujcie się i weselcie, ponieważ obfita jest wasza nagroda w niebie; tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.

Ewangelia Mateusza‬ ‭5:11-12

Ten bowiem nasz chwilowy i lekki ucisk przynosi nam przeogromną i wieczną wagę chwały.

2 Koryntian‬ ‭4:17‬

W rzeczywistości Wielki Generał wysłał nam wiadomość na pole bitwy, że nie tylko nas nagrodzi, ale że on sam będzie naszą nagrodą. “Dasz mi poznać drogę życia, pełnię radości przed twoim obliczem, rozkosze po twojej prawicy na wieki” (Księga Psalmów‬ ‭16:11‬). ‬‬

Z tym mieczem w ręku odpieramy kłamliwe obietnice bezpieczeństwa, lekkości i wygody i oferujemy siebie do służby Chrystusa w najbardziej niebezpiecznych zadaniach.

Pole bitwy o własne ego

Albo spójrz na pole bitwy o własne ego i akceptację rówieśników. Jak potężny jest ten nasz przeciwnik! Pochłonął on prawdopodobnie więcej nastolatków niż jakikolwiek inny przeciwnik, nawet więcej niż pożądanie. Przybywa on ze strasznymi opowieściami, jak bolesny będzie twój wstyd, jeżeli nie dopasujesz się do tego świata. Będzie opowiadał ci kłamstwa, że jedyną alternatywą zmiennych nastrojów, modnych ubrań, muzyki, filmów i przyjemności seksualnych tego świata jest całkowite upokorzenie i wstyd.

Wielki Generał widzi to wszystko. Jego krótkofalówka co chwilę wysyła wiadomości do nastolatków na bitwie. Nie daj się zwieść. Wmawiają ci, że doświadczysz wstydu. Nie. Nie. To oni bezskutecznie starają się przemienić swój wstyd w swoją chwałę. Ale ty widzisz rzeczywistość taką, jaką jest. Nie udaje im się. Oni “są wrogami krzyża Chrystusa. Ich końcem jest zatracenie, ich bogiem jest brzuch, a ich chwała jest w hańbie; myślą oni o tym, co ziemskie” (Filipian‬ ‭3:18-19‬). ‭

Oni myślą, że wszelka zabawa należy do nich. To zabawa głupich – jak jazda kolejką górską, która w najbardziej zapierającym dech momencie, wypada z torów.

Dlatego dziwią się, że nie nurzacie się z nimi w tym samym zalewie rozpusty, i źle o was mówią. Zdadzą oni sprawę temu, który gotowy jest sądzić żywych i umarłych.

1 Piotra‬ ‭4:4-5‬

To wy jesteście tymi, którzy rozumieją rzeczywistość. Wiecie, co trwa wiecznie – co naprawdę zapewnia satysfakcję. Dla nich wszystko jest trawą i kwiatami trawy.

Gdyż wszelkie ciało jest jak trawa, a wszelka chwała człowieka jak kwiat trawy. Trawa uschła, a jej kwiat opadł; lecz słowo Pana trwa na wieki. A jest to słowo, które zostało wam zwiastowane.

1 Piotra‬ ‭1:24-25‬

Pozwól, żeby wiadomości od Dowódcy zapadły ci w pamięć. Twoja tożsamość jest głębsza, silniejsza, trwalsza i wspanialsza niż jakikolwiek sztuczny plastik, na który starają się namówić cię twoi rówieśnicy. “Czyż nie wiecie, że nie należycie do samych siebie? Drogo bowiem zostaliście kupieni. Wysławiajcie więc Boga w waszym ciele” (1 Koryntian‬ ‭6:19-20).‬ Jesteś cennym skarbem (1 Piotra‬ ‭2:9‬). Jesteś synem lub córką Stworzyciela wszechświata (Rzymian‬ ‭8:16‬). ‭

Tymi “sztyletami prawdy” atakuj upiorne kłamstwo, jakim jest presja rówieśników starająca się zwieść cię w kierunku myślenia, że dostosowywanie się jest wolnością.

Nie pozwól nikomu lekceważyć twojej nastoletniej młodości

Moglibyśmy dalej wymieniać różne rodzaje pól bitwy, na których musisz walczyć. Ale rozumiesz, o co mi chodzi. Wróg kłamie a Naczelny Dowódca odpowiada prawdą. A prawda cię wyzwala (Ewangelia Jana 8:32).

Niech twoim marzeniem będzie bycie takim nastolatkiem, którego zachowania świat nie umie wytłumaczyć.

Kiedy Wielki Generał mówi, “Niech nikt nie lekceważy twego młodego wieku” (1 Tymoteusza‬ ‭4:12), on ma na myśli: nie staraj się dopasować do stereotypu bezcelowej, beztroskiej, powierzchownej młodzieży. Zniszcz formę, do której chcą cię dopasować. Ty należysz do Chrystusa. Pokaż światu, że na ziemi jest jeszcze inny rodzaj nastolatka.

Nastolatek nie jest liściem unoszonym przez wiatr kulturowych trendów. Nie jest meduzą płynącą bezwiednie z prądem naszych czasów. Jest drzewem stojącym mocno podczas najsilniejszych burz. Jest delfinem przecinającym fale pod prąd. On dokądś zmierza.

Niech twoim marzeniem będzie bycie takim nastolatkiem, którego zachowania świat nie potrafi wytłumaczyć. Może kiedyś, jeżeli będzie was coraz więcej, wymyślą nową nazwę. I “nastolatek” będzie tylko wzmianką w książkach historycznych.

Artykuł pierwotnie ukazał się na Desiring God.
Tłumaczenie: Weronika Stover

    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.