Jak uwielbiać Boga w pracy

Dopiero co wróciłem do domu z dwutygodniowego pobytu w Australii i jestem przepełniony wdzięcznością Bogu za mieszkających tam wierzących, za przyjemność pracy z nimi w Brisbane, Sydney i w górach Katoomby. 

Czy jesz, czy pijesz, czy pracujesz, rób wszystko, aby przedstawić Boga tak wspaniałym, jakim naprawdę On jest.

Jedna z konferencji miała tytuł Zaangażuj się. Była ona skupiona na „młodych pracownikach”, co w ich żargonie oznacza młodych profesjonalistów w ich miejscu pracy.  Zapytano mnie w wywiadzie, czy moim zdaniem skupienie się na tym zagadnieniu było dobrym pomysłem. Powiedziałem, że tak, ze względu na 1 Koryntian‬ ‭10:31, „Tak więc czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego robicie, wszystko róbcie ku chwale Boga”.

Zadano mi więc pytanie: Jak młodzi pracownicy mogą uwielbiać Boga w pracy?

Oto podsumowanie mojej odpowiedzi: 

Zależność. Chodź do pracy całkowicie zależny od Boga (Księga Przysłów 3:5-6; Ewangelia Jana 15:5). Bez niego nie mógłbyś oddychać, poruszać się, myśleć, czuć, czy mówić. Nie wspominając o wpływie duchowym. Wstawaj z rana i dawaj Bogu znać, jak desperacko Go potrzebujesz. Módl się o pomoc. 

Uczciwość. Bądź całkowicie i bez wyjątku szczery i godny zaufania w pracy. Nie spóźniaj się. Dawaj z siebie wszystko cały dzień. „Nie kradnij”. Więcej ludzi okrada swoich pracodawców poprzez próżniactwo niż poprzez podbieranie drobnych pieniędzy.

Umiejętności. Bądź dobry w tym, co robisz. Bóg nie tylko dał ci łaskę do bycia uczciwym, ale także dar różnych umiejętności. Doceń ten dar i dobrze zarządzaj tymi umiejętnościami. Rozwijanie tych umiejętności jest budowane na zależności i uczciwości. 

Kształtowanie zespołowe. W oparciu o swoje wpływy i możliwości, kształtuj etos swojego miejsca pracy, aby jej struktury, zasady, oczekiwania i cele przesuwały się w kierunku zgodności w Chrystusie. Na przykład, ktoś kształtuje etos pracy restauracji “Chick-fil-A” tym filmem

Wpływ. Niech twoim celem będzie pomoc twojej firmie w wywieraniu wpływu ukierunkowanego na poprawę jakości życia bez bycia jednocześnie duchowo wyniszczającym. Niektóre przemysły mają wpływ, który jest destrukcyjny (np. pornografia, hazard, aborcja, oszustwa marketingowe, itd.). Ale wielu firmom można pomóc zwrócić się w kierunku wywierania wpływu, który daje życie bez duchowego wyniszczenia. Jeżeli masz takie możliwości, to zdążaj w tym kierunku.

Komunikacja. Miejsca pracy to sieci różnych relacji. Relacje są możliwe dzięki komunikacji. Wpleć swój chrześcijański pogląd na świat w swoje codzienne życiowe relacje. Nie “chowaj swojego światła pod naczyniem”. Postaw je na świeczniku. Zachęcająco; Naturalnie; Radośnie; Niech ci, którzy miłują twoje zbawienie, mówią zawsze: Niech PAN będzie wywyższony! (zobacz Psalm 40:16). 

Miłość. Służ innym. Bądź tą osobą, która pierwsza zgłasza się na ochotnika, że pojedzie po pizzę, poprowadzi samochód, zorganizuje piknik. Zainteresuj się innymi w pracy. Bądź znany, jako osoba, której nie obchodzą tylko beztroskie weekendowe opowieści, ale także ciężkie i bolesne problemy w poniedziałkowe poranki. Kochaj swoich współpracowników i wskazuj im wspaniałego Nosiciela Ciężarów. 

Pieniądze. Praca jest miejscem, gdzie zarabiasz (i wydajesz) pieniądze. To wszystko należy do Boga, nie do Ciebie. Jesteś powiernikiem. Niech twoje zarobki zapoczątkują fontannę hojności w twoim zarządzaniu Bożymi pieniędzmi. Nie pracuj, aby zarabiać, aby mieć. Pracuj, aby zarabiać, aby mieć, aby dawać i inwestować w przedsięwzięcia wywyższające Chrystusa. Spraw, żeby twoje pieniądze były dowodem na to, że Chrystus jest twoim największym Skarbem.

Dziękczynienie. Zawsze dziękuj Bogu za swoje życie, za zdrowie, za pracę i za Jezusa. Bądź wdzięczną osobą w pracy. Nie bądź wśród tych, którzy narzekają. Niech twoja wdzięczność Bogu okazuje się w pokornym duchu wdzięczności wobec innych. Bądź znany w pracy, jako osoba pełna nadziei, pokory i wdzięczności.

Jest więcej rzeczy, które można by powiedzieć o uwielbianiu Boga w miejscu pracy. Ale jest to jakiś początek. Dodawaj do tej listy cokolwiek Bóg ci objawi. Podsumowując, chodzi o to: cokolwiek robisz, czy jesz, czy pijesz, czy pracujesz, rób wszystko, aby przedstawić Boga tak wspaniałym, jakim On naprawdę jest. 

Artykuł pierwotnie ukazał się na Desiring God.
Tłumaczenie: Weronika Stover

FacebookMessengerTwitterWykop
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.