6 strategii walki z pożądaniem

Istnieje sześć sprawdzonych i przetestowanych strategii walki z pożądaniem. Mam na myśli mężczyzn i kobiety. W przypadku mężczyzn jest to oczywiste. Pilna potrzeba obrony przed bombardowaniem wizualną pokusą oglądania zdjęć o tematyce seksualnej. W przypadku kobiet jest to mniej oczywiste, ale tak samo istotne, jeśli poszerzymy zakres pokus o jedzenie, sylwetkę i pokrewne fantazje. Kiedy mówię „pożądanie”, to mam na myśli rodzaj myślenia, wyobrażenia i pragnienia, które prowadzą do niewłaściwego zachowania seksualnego. Oto zbiór strategii w wojnie przeciwko niewłaściwym pragnieniom.

1.  Unikaj jak najbardziej i w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem widoków i sytuacji, które powodują niewłaściwe pragnienia

Zostałeś stworzony, aby cenić Jezusa całym swoim sercem – bardziej niż cenisz seks, słodycze czy cokolwiek innego.

Powiedziałem „najbardziej i w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem”, ponieważ narażenie się na pokusy jest nieuniknione. I powiedziałem „niewłaściwe pragnienia”, ponieważ nie wszystkie pragnienia dotyczące seksu, jedzenia czy rodziny są złe. Wiemy, kiedy są one niewłaściwe, szkodliwe i na dobrej drodze do zniewolenia nas. Znamy swoje słabości i to co je prowokuje. „Unikanie” jest biblijną strategią. „Uciekaj też od młodzieńczych pożądliwości, a zabiegaj o sprawiedliwość” (2 Tymoteusza 2:22). „Nie troszczcie się o ciało, by zaspokajać pożądliwości” (Rzymian 13:14).

2. Mów „Nie” każdej lubieżnej myśli w przeciągu pięciu sekund

I rób to z autorytetem Jezusa Chrystusa. „W imieniu Jezusa, NIE!” Nie masz dużo więcej czasu niż pięć sekund. Nie sprzeciwiaj jej się dłużej niż pięć sekund, a zagości się na dobre – tak że będzie prawie niemożliwością się jej pozbycie. Powiedz to na głos jeśli masz odwagę. Bądź silny i nastawiony do walki. Jak powiedział John Owen: „Zabij grzech lub grzech zabije ciebie”. Atakuj szybko i z mocą. “Przeciwstawcie się diabłu, a ucieknie od was.” (Jakuba 4:7)

3. Z całej siły skieruj swoje myśli ku Jezusowi, jako źródle największej satysfakcji

Mówienie „nie” nie wystarczy. Musisz przejść z obrony do ataku. Zwalczać ogień ogniem. Atakuj obietnice grzechu, obietnicami Chrystusa. Biblia nazywa pożądanie „zwodniczymi żądzami” (Efezjan 4:22). One kłamią. Obiecują więcej, niż mogą ci zapewnić. Biblia nazywa je „pożądliwościami w czasie waszej nieświadomości” (1 Piotra 1:14). Tylko głupcy ulegają. „Zatem idzie za nią, idzie jak byk do rzeźni i jak przestępca przywiązany do swoich pęt” (Przypowieści Salomona 7:22).  Oszustwo pokonuje się prawdą. Ignorancję pokonuje się poznaniem. To musi być wspaniała prawda i piękne poznanie. To dlatego napisałem „Delektować się Jezusem Chrystusem” . Musimy wypełnić nasze umysły wspanialszymi obietnicami i przyjemnościami w Jezusie. I to do nich musimy się zwrócić natychmiast po wypowiedzeniu „NIE!”.

4. Mocno trzymaj się obietnic i radości w Jezusie, aż twój umysł pozbędzie się innych pragnień

Patrz na Jezusa (zobacz Hebrajczyków 12:2). Na tym wielu ponosi porażkę. Za szybko się poddają. Mówią, „Próbowałem się tego pozbyć, ale się nie udało”. A ja się pytam, „Jak długo próbowałeś? Jak bardzo natężałeś swój mózg?”. Mózg jest mięśniem. Możesz go mocno wyginać. Gwałtem weź w posiadanie królestwo (Ewangelia Mateusza 11:12). Bądź brutalny. Miej obietnicę Chrystusa przed swoimi oczami. Trzymaj ją. Trzymaj ją! Nie puszczaj! Dalej ją trzymaj! Jak długo? Tak długo, jak będzie trzeba. Walcz! Przez wzgląd na Chrystusa, walcz aż zwyciężysz! Jeżeli elektryczne drzwi garażowe przygniatałyby twoje dziecko, to trzymałbyś je z całej swojej siły i krzyczałbyś o pomoc, i byś je trzymał i trzymał i trzymał i trzymał.

5. Ciesz się największą radością

Jeżeli chcesz zabić pożądanie, musisz zwalczać ogień ogniem. Atakuj obietnice grzechu obietnicami Chrystusa.

Kształć w sobie zdolność czerpania przyjemności w Chrystusie. Jednym z powodów, dla którego pożądanie panuje wśród tak wielu osób, jest to, że Chrystus jest dla nich tak mało atrakcyjny. Dajemy się oszukać, ponieważ mamy tak mało radości w Chrystusie. Nie mów „Ja po prostu taki nie jestem”. Jakie kroki podjąłeś, aby obudzić w sobie uczucia do Chrystusa? Czy walczyłeś o radość? Nie bądź fatalistą. Zostałeś stworzony, aby cenić Jezusa całym swoim sercem – bardziej niż cenisz seks czy słodycze. Jeżeli nie masz upodobania w Jezusie, rywalizujące przyjemności zwyciężą. Błagaj Boga o satysfakcję, której nie masz: „Nasyć nas z rana twoim miłosierdziem, abyśmy mogli się cieszyć i radować przez wszystkie nasze dni” (Księga Psalmów 90:14). A potem patrz, patrz i patrz na najwspanialszą Osobę we wszechświecie, aż ujrzysz Go takim, jakim jest.

6. Zacznij robić coś pożytecznego, z dala od bezczynności i innych zachowań, które mogą cię narazić

Pożądanie gwałtownie rośnie w ogrodzie wolnego czasu. Znajdź dla siebie dobre zajęcie i wykonuj je z całej swojej siły. „W pracy nieleniwi, pałający duchem, służący Panu” (Rzymian 12:11). „Bądźcie stali, niezachwiani, zawsze obfitujący w dziele Pana” (1 Koryntian 15:58).  Obfituj w pracę. Wstań i zrób coś. Zamieć podłogę w pokoju. Wbij gwóźdź. Napisz list. Napraw kran. I rób to przez wzgląd na Jezusa. Zostałeś stworzony, aby zarządzać i tworzyć. Chrystus umarł, abyś był „gorliwy w spełnianiu dobrych uczynków” (Tytusa 2:14). Zastąp podstępne pożądliwości pasją dla dobrych uczynków.

Artykuł pierwotnie ukazał się na DesiringGod.
Tłumaczenie: Weronika Stover

FacebookMessengerTwitterWykop
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.