Nie marnuj swoich poranków

SubskrybujApple Spotify Google YouTube

Transkrypcja audio

W jednym z odcinków podałeś sześć powodów, dlaczego z uzależnieniem sięgamy po przebudzeniu po nasze telefony. Powiedziałeś, że masz na to lekarstwo – lepszą alternatywę. Bardzo proszę, podziel się tym tutaj z nami.

Pomocne będzie wymienić tych sześć powodów, które przyciągają nas rano do telefonu. Powiedziałem, że jest głód wiadomości. Powiedziałem, że jest głód własnego ego. Powiedziałem, że jest głód rozrywki. A potem powiedziałem, że są takie trzy rzeczy, których unikamy. Unikamy nudy. Nie chcę, żeby mój dzień był nudny. Unikamy odpowiedzialności  i unikamy trudności. A więc mamy do czynienia z niemałymi siłami, które zatrzymują nas w łóżku przy naszych urządzeniach.  

Czy było warto?

Ale jest lepszy sposób na rozpoczęcie dnia i następujące pytania podkreślają jego potrzebę:  

  • Co, jeśli otworzysz wiadomości, i wiadomość, którą zobaczysz będzie okropna?  
  • Co, jeśli w poszukiwaniu pożywki dla swojego ego, zamiast tego znajdziesz truciznę dla swojego ego, a ludzie w ciągu nocy wylewali swoją nienawiść? 
  • Co, jeśli poświęcisz pięć minut swojego poranka na wesołą rozrywkę, zamiast od razu zmierzyć się z odpowiedzialnościami tego dnia. A pod koniec tych pięciu minut okaże się, że czas ten wprawił twój umysł w głupawy, poniżający, małostkowy, płytki i niedojrzały nastrój? Czy było warto?
  • Co, jeśli spędzisz pięć minut unikając nudy, odpowiedzialności i trudności tego dnia, tylko po to, aby pod koniec tych pięciu minut unikania zorientować się, że jesteś teraz w mniejszym stopniu przygotowany duchowo, moralnie i emocjonalnie, aby zmierzyć się z realiami dnia? Czy było warto?

Myślę, że jest lepszy sposób na rozpoczęcie dnia. I będzie on wymagał podjęcia pewnych decyzji przed nastaniem poranka. Wysiłki, aby zrobić coś inaczej podejmowane w ostatniej chwili, nigdy się nie udają. Musisz zdecydować dwanaście godzin wcześniej o tym, jak ten kryzysowy moment będzie wyglądał. To będzie wymagało podjęcia pewnych planów. Będzie wymagało pewnego zastanowienia się podczas kiedy będziesz nastawiał swój budzik. 

Uzbrój się w Słowo 

Napisałem takie słowa do wydawców angielskiej Biblii ESV: „Czy istnieje sposób, aby poprzez aplikację ESV w telefonie nastawić budzik w taki sposób, aby kiedy włączy się alarm, czytane było Pismo Święte?”. Oni odpisali: „O, to jest świetny pomysł. I tak, jest to możliwe”.

Jeżeli masz taką możliwość, to zachęcam – nastaw swój budzik w taki sposób, aby uruchamiając się, czytał ci Biblię.

Tym, czego chcemy od naszej porannej rutyny, jest napełnienie Duchem Świętym. Chcemy czegoś, co da nam gorliwość dla chwały Chrystusa w ciągu całego dnia. Chcemy być umocnieni, aby zmierzyć się ze wszystkim, co przyniesie nowy dzień. Chcemy czegoś, co da nam radosną odwagę i postanowienie, by uważać innych za wyższych od siebie samych; i co pomoże nam dążyć do prawdziwej wielkości stając się sługami wszystkich ludzi, tak jak powiedział Jezus (Marka 9:35). To właśnie jest zadanie na każdy poranek.

Bardzo niewielu z nas budzi się już będąc umocnionymi, aby dołączyć do tych wszystkich chwalebnych zadań dokonywanych przez Jezusa. Zatem, nowy kierunek dla naszych poranków objawiony jest nam w Psalmach, a oto kluczowy wers, Psalmów‬ ‭5:4: „O Panie mój, od rana głos mój słyszysz, gdy ranną przygotowuję ofiarę i w Twoją wpatruję się stronę” (‭‭Psalmów‬ ‭5:4‬). 

Niech pierwsze, co wychodzi rano z twoich ust, kiedy jeszcze leżysz w łóżku, będzie krzyk do Boga: „Kocham Cię, Panie. Potrzebuje Cię, Panie. Pomóż mi, Panie”. To jest pierwsze wołanie, które rano wychodzi z moich ust: „Potrzebuję Cię znowu dzisiaj”. Potem przygotowuję ofiarę i wpatruję się. Myślę, że ofiarą jest moje ciało i moja uwaga poświęcona Jemu.

Oczy utkwione

Wpatruję się aż przyjdzie Pan – i co zrobi? Na co patrzę? Psalm 143:8 ujmuje to tak: „Spraw, abym rano słyszał o twoim miłosierdziu, bo tobie ufam; oznajmij mi drogę, którą mam chodzić, bo do ciebie wznoszę moją duszę”.

Więc szukam Bożego miłosierdzia i poszukuję go w Jego słowie. 

Niech pierwsze, co wychodzi rano z twoich ust, kiedy jeszcze leżysz w łóżku, będzie krzyk do Boga: “Znowu Cię dzisiaj potrzebuję”.

I Psalm 90:14 mówi mi jak myśleć o modlitwie w tej sprawie: „Nasyć nas z rana twoim miłosierdziem”. Nie tylko czekaj i ujrzyj “O, nadchodzi!”, ale proś Pana: „Nasyć mnie z rana twoim miłosierdziem, abym mógł się cieszyć i radować przez wszystkie moje dni”.

Wpatrujemy się w Boże, natchnione Słowo szukając przykładów objawienia się Jego miłosierdzia i Jego prowadzenia w naszym życiu i doznajemy w naszej duszy głębokiego poczucia satysfakcji dlatego, że On jest wspaniały, i że się o nas troszczy. 

Oto dwa inne przykłady. Psalm 119:148 mówi: „Moje oczy wyprzedzają straże nocne, abym mógł rozmyślać o twoim słowie”. Psalm 139:17: „Jak drogie są dla mnie twoje myśli, Boże! (…) gdy się budzę, jeszcze jestem z tobą”.

Zatem sugeruję, że zanim pójdziesz dzisiaj wieczorem spać, dokonaj pewnych wyborów i poczyń odpowiednie plany, żebyś uwolnił się od tych małych uzależnień i tych nawyków unikania, które rujnowały umacniający potencjał, jaki ma w sobie początek każdego dnia. 

Wykorzystano za zgodą DesiringGod.

Udostępnij!
    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.