Jak stać się bardziej produktywnym?

SubskrybujApple Spotify Google YouTube

Transkrypcja audio

 „Drogi Pastorze,
dziękuję za twoją precyzję skoncentrowaną na Chrystusie i za ogromną wydajność twojej służby. Jestem ciekawy, w jaki sposób tworzysz takie ilości. O której wstajesz? Kiedy znajdujesz czas na to, aby czytać i pisać, albo zjeść śniadanie? Wspomniałeś o swojej niechęci do telewizji w książce “Nie zmarnuj życia”, ale jakie masz porady na temat planowania dnia, aby jak najlepiej wykorzystać życie dla Chrystusa?

1. Pozbądź się wszelkich porównań 

Myślę, że pierwszą rzeczą jaką chciałbym powiedzieć to strzeż się pragnienia, aby być, jak ja.  Nie znasz grzechów mojego życia. Nie wiesz, jak bardzo się zaniedbywałem. Nie wiesz, jaki był tego koszt. Prawdziwe pytanie brzmi, jak ty możesz być najbardziej kompletną, skoncentrowaną na Bogu, wywyższającą Chrystusa, przepełnioną Bożym Słowem, kochającą, skromną, działającą na rzecz misji, szukającą sprawiedliwości, służącą innym ludziom osobą. Jak TY możesz być taką osobą. Nie oceniaj siebie przez pryzmat innych. Oceniaj siebie poprzez twój potencjał jaki masz Chrystusie. To jest pierwsza rzecz, o której pomyślałem, że muszę powiedzieć ze względu na to, jak było postawione to pytanie.    

2. Skup się na wielkich możliwościach 

Przeznacz dziesięć procent swojej uwagi w życiu na unikanie przeszkód związanych z produktywnością i dziewięćdziesiąt procent uwagi na trzymaniu się wielkich celów i dążeniu do nich za całej swojej siły. Bardzo niewielu ludzi staje się produktywnymi poprzez unikanie przeszkód w produktywności. To nie jest dobre nastawienie. Nie stąd czerpiemy naszą energię. To nie tutaj znajdujemy swoją wizję. 

c

Ludzie piszą o tym książki i zarabiają na tym mnóstwo pieniędzy, ale nikt w ten sposób nie zrobił nic wartościowego. Dokonywanie czegoś, co ma naprawdę znaczenie, bierze się z wizji przyszłych, wspaniałych, cudownych, wielkich możliwości, które cię pochwycą i sprawiają, że dążysz do nich z całej swojej siły. I wtedy cała ta reszta związana z pozbywaniem się przeszkód na twojej drodze to te dziesięć procent mniej ekscytującej pracy, którą musisz wykonać.   

3. Etapy życiowe mają znaczenie

Nasze życie składa się z rozdziałów, które są bardzo od siebie różne. Jeżeli jesteś żonaty i masz dzieci, to ten rozdział wymaga bardzo dużo skupienia na dzieciach. Jeżeli Bóg pozwoli, to być może jest dla ciebie kolejny rozdział z innymi możliwościami, potencjałem i innymi priorytetami. Nasz Pan będzie zadowolony jeżeli skupisz się na rozdziale, w którym jesteś teraz i będziesz żył stosownie do wymagań tego rozdziału z całej swojej siły.  

4. Znajdź swój życiowy cel 

Poważnie zastanów się i módl się o to, co jest twoim wielkim, pochłaniającym życiowym celem. Mój cel jest wyrażony w Biblii w Filipian 1:20-21. To mówi John Piper, nie tylko Paweł: „Mam też nadzieję, że nie dam się zawstydzić, lecz przemówię z odwagą — jak zawsze, tak i tym razem — i Chrystus będzie wywyższony w moim ciele, czy zostanę przy życiu, czy skażą mnie na śmierć. Bo dla mnie życie, to Chrystus, a śmierć — to zysk.” A więc wywyższanie Chrystusa poprzez życie i umieranie, i zarażanie pasją do Chrystusa innych – to jest mój cel. To ten wielki, nadrzędny cel. Znajdź swój i dąż ku niemu we wszystkim, co robisz. 

5. Bacz na to z czego zdasz sprawę przed Bogiem

Piąte. Nabierz poczucia opartej na ewangelii odpowiedzialności przed żywym Bogiem. To znaczy zrozum ewangelię i duchową dynamikę jej działania. Ty nie pracujesz po to, aby wejść we właściwą relację z Bogiem. Dynamika ewangelii nie działa w ten sposób. Ty pracujesz od rana do wieczora z całych sił, ponieważ jesteś we właściwej relacji z Bogiem. Filipian 2:12-13: „Z bojaźnią i drżeniem wykonujcie swoje zbawienie. Bóg bowiem [i to jest – podstawa, fundament, przyczyna] sprawia w was i chęć, i wykonanie według jego upodobania.”

To właśnie jest dynamika ewangelii. 

„Lecz z łaski Boga jestem tym, czym jestem, a jego łaska względem mnie nie okazała się daremna, ale pracowałem więcej od nich wszystkich, jednak nie ja, lecz łaska Boga, która jest ze mną” (‭‭1 Koryntian‬ ‭15:10‬). Łaska Boża już zamieszkała i działała we mnie, mówi Paweł. I jeżeli pomiesza ci się ta kolejność, to możesz wiele osiągnąć w życiu i pójść prosto do piekła razem ze wszystkimi twoimi książkami i posiadłościami. 

Pozwól Panu Jezusowi spotęgować to poczucie odpowiedzialności za dzień ostateczny używając przypowieści o talentach (Mateusza 25:14-30). Jednej osobie dał pięć, innej dał dwa, a jeszcze innej jeden. Kiedy przyszedł, aby się rozliczyć, ta osoba z jednym talentem usłyszała te okropne słowa: „Sługo zły i leniwy” 6:30 (Mateusza 25:26). Ja nie chcę tego usłyszeć.  

Ja chcę doświadczyć czegoś przeciwnego, odpowiednika tych słów z Łukasza 12:42: „Któż więc jest szafarzem wiernym i roztropnym, którego Pan ustanowi nad swoją służbą?”. Często myślałem o tych słowach, kiedy byłem pastorem. To ja byłem „nad jego służbą… aby we właściwym czasie wydawał jej wyznaczoną żywność”. (Łukasza 12:42). „Błogosławiony ten sługa, którego pan, gdy przyjdzie, zastanie tak czyniącego” (‭‭Łukasza‬ ‭12:43‬).

Siedziałbym przygotowując moje kazanie albo coś pisząc, lub prowadząc rodzinne rozważania i powiedziałbym: „Przyjdź teraz, Panie Jezu, a zastaniesz mnie czyniącego to.” To jest przeciwieństwo złego, leniwego sługi, który zakopał talent od Boga i nic z nim nie zrobił.  

6. Pilnie pracuj 

Do swojego poczucia odpowiedzialności przed Bogiem dodaj poczucie pilności: „Ja muszę wykonywać dzieła tego, który mnie posłał, dopóki jest dzień. Nadchodzi noc, gdy nikt nie będzie mógł działać” (‭‭Jana‬ ‭9:4‬). Albo Efezjan 5:15-16: „Uważajcie więc, żebyście postępowali rozważnie, nie jak niemądrzy, ale jak mądrzy; Odkupując czas, bo dni są złe.” Albo Kolosan 4:5: „Postępujcie mądrze wobec tych, którzy są z zewnątrz, odkupując czas.” Jest w tym wszystkim poczucie pilności. Dni są złe i nadchodzi noc. 

7. Pozbądź się połowicznego zaangażowania 

To co robisz, rób z całego serca. Skończ z połowicznym zaangażowaniem. Tak wiele ludzi kuleje idąc przez życie i robiąc to, co robią zaangażowani połowicznie, wykorzystując tylko połowę swojej energii. Jeżeli jest to warte, abyś to robił, to jest to warte robienia z całej twojej duszy. Kaznodziei 9:10: „Wszystko, cokolwiek twoja ręka postanowi czynić, czyń z całej swojej siły.”

Jedno z postanowień Jonathana Edwards’a miało prawdopodobnie większy wpływ na mnie niż cokolwiek innego, co on powiedział podczas moich ostatnich trzydziestu lat. A na pewno jeśli chodzi o jego postanowienia. Powiedział on: „Zdecydowany, być żyć ze wszystkich sił, póki żyję.” Te słowa zapadły mi w pamięć dawno temu.  Pomyślałem sobie, „O tak, Panie.” 

Rozważ przeciwieństwo tego: czternaście razy w księdze Przysłów użyte jest słowo leń. Czyż nie jest to okropne słowo? Leń. Czternaście razy. A kto to jest leń? Przysłów 20:4: „Leniwy nie orze z powodu zimna; dlatego będzie żebrać we żniwa, ale nic nie otrzyma.” Nie chcesz być leniem. 

8. Nie poddawaj się 

Wiele uderzeń siekierą ścina olbrzymie drzewo. To jest bardzo ważne z tego powodu, jak szybko my się zniechęcamy po tysiącu uderzeniach, kiedy drzewo nadal stoi. Właśnie skończyłem słuchać Robinsona Crusoe. Może powiesz, „Co? Czy ja dobrze słyszę? John Piper słucha powieści dla nastolatków?”. Nigdy nie przeczytałem niektórych klasyków, dlatego teraz nadrabiam zaległości. 

Robinson Crusoe, uwięziony całkowicie sam na wyspie, chce z niej uciec, potrzebuje łódki. Stały ląd jest odległy o 72 kilometry. Być może zamieszkują go kanibale. Nie jest pewien, czy naprawdę chce tam się dostać, ale potrzebuje łódki. Nie ma nic innego do roboty, więc postanawia zrobić łódkę. Znajduje drzewo. To drzewo ma prawie metr osiemdziesiąt średnicy u swojej podstawy. On ma toporek. 

Zajmuje mu 22 dni, aby ściąć to drzewo, i dodatkowo 14 dni, aby obciąć gałęzie i półtora roku, aby ukończyć tę łódkę – przy pomocy siekierki. Ja bym ścinał drzewo przez dzień, lub dwa dni… „To drzewo się nawet nie rusza. Skończyłem z tym drzewem. Popracuję nad jakimś mniejszym drzewem.” A więc to jest naszym kluczem. Wiele uderzeń ścina duże drzewo. Chcesz zrobić coś wielkiego? Nie poddawaj się. Nie przestawaj uderzać. 

9. Przystąp do ciężkich zadań z radością

Bądź gotów robić wiele rzeczy w życiu z radością – rzeczy, których na początku nie chcesz robić, rzeczy, które nie przychodzą ci naturalnie. Nie ma żadnej wartościowej roli w życiu, która nie wymaga od ciebie robienia rzeczy, których na początku nie chcesz robić. Nie ma również żadnej wartościowej roli w życiu, która wymaga robienia tylko tego, co przychodzi ci naturalnie. A więc raduj się, robiąc te rzeczy w życiu, których na początku wolałeś nie robić.  

10. Jezus częścią twojego powołania

Wreszcie, znajdź swoją niszę – to znaczy znajdź coś, co kochasz robić. Ze wszystkimi swoimi słabościami i atutami, na tym skoncentruj większość swojej energii i miłości, dla Chrystusa i Jego królestwa.  

Wykorzystano za zgodą DesiringGod.

Udostępnij!
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.