Dzień 25. Trzy świąteczne prezenty

Subskrybuj, aby otrzymywać rozważania adwentowe na e-mail.

Dzieci, niech was nikt nie zwodzi; kto postępuje sprawiedliwie, sprawiedliwy jest, jak On jest sprawiedliwy. Kto popełnia grzech, z diabła jest, gdyż diabeł od początku grzeszy. A Syn Boży na to się objawił, aby zniweczyć dzieła diabelskie. Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezus Chrystusa, który jest sprawiedliwy. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i ze grzechy całego świata.

1 List Jana 3, 7-8; 2, 1-2

Rozważ ze mną tę niezwykłą sytuację. Jeśli Syn Boga przyszedł po to, aby pomóc ci przestać grzeszyć – zniweczyć dzieła diabelskie – i jeśli przyszedł także, aby umrzeć – co oznacza, że gdy zgrzeszysz, doświadczysz przebłagania, usunięcia Bożego gniewu – to co to oznacza dla twojego życia?

Trzy rzeczy. I cudownie jest je posiadać. Podaję ci je szybko jako prezent świąteczny.

Prezent 1. Wyraźny cel twojego życia

Oznacza to, że masz jasny cel życiowy. Ujmując to negatywnie, chodzi tu o jedno: nie grzesz – nie czyń tego, co obraża Boga. „Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli” (1 J 2, 1). „A Syn Boży na to się objawił, aby zniweczyć dzieła diabelskie” (1 J 3, 8).

Jeśli zapytasz: „Czy możesz nam to podać w sposób pozytywny?”, odpowiem: tak, wszystko znajduje swoje podsumowanie w 1 Liście Jana 3, 23. Werset ten stanowi wspaniałe podsumowanie wymagań całego listu. Zwróć uwagę na słowo „przykazanie” w liczbie pojedynczej: „A to jest przykazanie jego, abyśmy wierzyli w imię Syna jego, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie jak nam przykazał”. Dla Jana, te dwie rzeczy są ze sobą tak mocno powiązane, że nazywa je jednym przykazaniem: wierz Jezusowi i kochaj innych. To jest twój cel. To jest podsumowanie chrześcijańskiego życia. Ufać Jezusowi i kochać ludzi, tak jak nauczył nas tego Jezus i jego apostołowie. Ufaj Jezusowi, kochaj ludzi. To jest pierwszy prezent: cel twojego życia.

Prezent 2. Nadzieja, że nasze upadki zostaną nam przebaczone

Drugą implikacją podwójnej prawdy, że Jezus przyszedł, aby zniweczyć naszą grzeszność i wybaczyć nam nasze grzechy, jest ta: kiedy towarzyszy nam nadzieja, że nasze upadki zostaną nam odpuszczone, robimy postępy w naszej walce z grzechem. Jeśli nie masz nadziei, że Bóg przebaczy ci twoje potknięcia, to kiedy zaczynasz walczyć z grzechem, przegrywasz.

Wielu z nas zastanawia się nad wprowadzeniem zmian w nowym roku, ponieważ wpadliście w grzeszne schematy i chcecie z nich wyjść. Potrzebne są wam nowe wzorce właściwego jedzenia, rozrywki, ofiarności, relacji z współmałżonkiem, rodzinnej pobożności, spania i ćwiczeń fizycznych, odwagi w dawaniu świadectwa. Ale zmagacie się z tym, zastanawiając się, czy to ma jakikolwiek sens. I oto twój drugi prezent świąteczny: Chrystus przyszedł nie tylko po to, żeby zniszczyć dzieła diabelskie – naszą grzeszność – ale przyszedł również po to, aby być naszym orędownikiem z powodu doświadczenia porażki w naszej walce.

Dlatego błagam cię, niechaj ten fakt, że porażka nie będzie miała ostatniego słowa, dodaje ci nadziei w walce. Ale uważaj! Jeśli łaskę Boga zamienisz na licencję na grzeszenie i powiesz sobie: „Cóż, skoro mogę upaść i nie będzie miało to znaczenia, to po co zawracać sobie głowę walką z grzechem?” – jeśli tak mówisz, i mówisz to poważnie i postępujesz zgodnie z tym, to znaczy, że prawdopodobnie nie narodziłeś się na nowo i powinieneś drżeć.

Ale większość z was nie jest w tym miejscu. Większość z was chce walczyć z grzesznymi wzorcami. I Bóg mówi do ciebie: Niech fakt przykrycia twoich upadków przez Chrystusa da ci nadzieję do walki. „Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezus Chrystusa”.

Prezent 3. Chrystus nam pomoże    

W końcu, trzecią implikacją podwójnej prawdy, że Chrystus przyszedł, aby zniszczyć naszą grzeszność i wybaczyć nam nasze grzechy jest to: Chrystus naprawdę pomoże nam w naszej walce. On naprawdę ci pomoże. Jest po twojej stronie. Nie przyszedł zniszczyć grzechu, bo grzech jest zabawny. Przyszedł, aby zniszczyć grzech, ponieważ grzech jest zabójczy. Jest zwodniczym działaniem diabła i zniszczy nas, jeśli nie będziemy z nim walczyć. Chrystus przyszedł, aby nam pomóc, nie aby nas zranić.

A więc oto twój trzeci świąteczny prezent: Chrystus pomoże ci przezwyciężyć twój grzech. 1 List Jana 4, 4 mówi: „Ten, który jest w was, większy jest, aniżeli ten, który jest na świecie”. Chrystus żyje, jest wszechmocny, żyje w nas przez wiarę. I Jezus jest z nami, nie przeciwko nam. On pomoże ci w twojej walce z grzechem w nadchodzącym roku. Zaufaj Mu.

Udostępnij!
    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.