Skąd pochodzi nasza pociecha

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

I wszedł [Piłat] znowu do zamku, i rzekł do Jezusa: Skąd jesteś? Ale Jezus nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc do niego Piłat: Ze mną nie chcesz rozmawiać? Czy nie wiesz, że mam władzę wypuścić cię i mam władzę ukrzyżować cię? Odpowiedział Jezus: Nie miałbyś żadnej władzy nade mną, gdyby ci to nie było dane z góry.

Ewangelia Jana 19,9-11

Władza Piłata, aby ukrzyżować Jezusa, nie onieśmieliła Jezusa. Dlaczego?

Nie dlatego, że Piłat kłamał. Nie dlatego, że nie miał władzy, aby ukrzyżować Jezusa. Miał.

Raczej ta władza nie onieśmieliła Jezusa, bo była pochodna. Jezus powiedział: „Zostało ci to dane z góry”. Co oznacza, że jest naprawdę autorytatywna. Nie mniej. Lecz więcej.

W jaki więc sposób nie jest to onieśmielające? Piłat nie tylko ma władzę, aby zabić Jezusa. Lecz ma władzę daną przez Boga, aby Go zabić.

Nie onieśmiela to Jezusa, bo władza Piłata nad Jezusem jest podporządkowana władzy Boga nad Piłatem. Jezus ma w tym momencie pociechę, nie dlatego, że wola Piłata jest bezsilna, lecz dlatego, że wola Piłata jest prowadzona. Nie dlatego, że Jezus nie jest  zagrożony w rękach Piłata, lecz dlatego, że Piłat jest w rękach Ojca Jezusa.

Co oznacza, że nasze pocieszenie pochodzi nie z niemocy naszych wrogów, lecz z suwerennego panowania naszego Ojca nad ich mocą.

O to chodzi w Rzymian 8,35-37. Utrapienie, ucisk, prześladowanie, głód, nagość, niebezpieczeństwo czy miecz, nie mogą odłączyć nas od Chrystusa, ponieważ „w tym wszystkim zwyciężamy przez tego, który nas umiłował”.

Piłat (i wszyscy przeciwnicy Jezusa – i nasi) zamierzają to ku złu. Lecz Bóg zamierzył to ku dobru (Księga Rodzaju 50,20). Wszyscy wrogowie Jezusa zebrali się razem z władzą daną im przez Boga „aby uczynić wszystko, co [Boża] ręka i [Boży] wyrok przedtem ustaliły, żeby się stało” (Dzieje Apostolskie 4,28). Zgrzeszyli. Lecz przez ich grzechy, Bóg zbawił.

Dlatego, nie bądź onieśmielony przez swoich przeciwników, którzy jedynie mogą zabić ciało (Ewangelia Mateusza 10,28). Nie tylko dlatego, że to jest  wszystko, co mogą  zrobić (Ewangelia Łukasza 12,4), lecz także dlatego, że dzieje się to pod czujną ręką twojego Ojca.

Czy nie sprzedaje się pięciu wróbli za dwa grosze? A ani o jednym z nich Bóg nie zapomina. Nawet wszystkie włosy na głowie waszej są policzone. Nie bójcie się! Więcej znaczycie niż wiele wróbli.

Ewangelia Łukasza 12,6-7

Piłat ma władzę. Herod ma władzę. Żołnierze mają władzę. Szatan ma władzę. Lecz nikt nie jest niezależny. Wszelka ich władza jest pochodna. Wszystko to jest podporządkowane Bożej woli. Nie bój się! Jesteś cenny dla  swojego suwerennego Ojca. Dużo bardziej cenny niż te niezapomniane ptaki.

FacebookMessengerTwitterWykop
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.