Przyszłość dla upadłych

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

Nie bójcie się: Wprawdzie popełniliście wszystko to zło, lecz przynajmniej nie odstępujcie od Pana, a służcie Panu z całego swego serca. Nie odstępujcie od niego do nicości, które nie mogą pomóc ani wyratować, gdyż są nicościami. Nie porzuci bowiem Pan swego ludu przez wzgląd na wielkie imię swoje, gdyż raczył uczynić was swoim ludem.

1 Księga Samuela 12,20-22

Gdy Izraelici zlękli się i nawrócili się od swego grzechu, żądając aby Samuel dał im króla, aby byli jak inne narody, wtedy przychodzi dobra nowina: „Nie bójcie się: Wprawdzie popełniliście wszystko to zło”. Czy słyszysz, jak na opak to brzmi – jak cudownie na opak? Mógłbyś oczekiwać, że powie: „Bójcie się, popełniliście wszystko to zło”. To dobry powód, aby się bać: Popełniliście to wielkie zło, żądając innego króla oprócz Boga! Lecz nie to mówi Samuel. „Nie bójcie się: Wprawdzie popełniliście wszystko to zło”.

Dalej mówi: „Lecz przynajmniej nie odstępujcie od Pana, a służcie Panu z całego swego serca. Nie odstępujcie od niego do nicości, które nie mogą pomóc ani wyratować, gdyż są nicościami”.

To jest ewangelia: Chociaż wielce zgrzeszyłeś i okropnie zhańbiłeś Pana, chociaż teraz masz króla, którego żądanie było grzechem, chociaż nie da się naprawić tego grzechu, ani jego bolesnych konsekwencji, które jeszcze nadejdą, niemniej jednak jest przyszłość i nadzieja. Jest miłosierdzie.

Nie bój się! Nie bój się!

Następnie, nadchodzi mocny grunt – podstawa i fundament ewangelii w 1 Księdze Samuela 12,22. Dlaczego nie musisz się bać, chociaż popełniłeś wszystko to zło? „Nie porzuci bowiem Pan swego ludu przez wzgląd na wielkie imię swoje, gdyż raczył uczynić was swoim ludem”.Gruntem ewangelii jest Boże oddanie dla swego własnego imienia. Słyszałeś to? Nie bój się, pomimo że zgrzeszyłeś: „Nie porzuci bowiem Pan swego ludu przez wzgląd na wielkie imię swoje”. To powinno odnieść dwojaki skutek: łamiącą serce pokorę i tętniącą życiem radość. Pokorę, ponieważ twoja wartość nie jest fundamentem twojego zbawienia. Radość, ponieważ twoje zbawienie jest tak pewne, jak Boża lojalność dla swego własnego imienia. Nie może już być bardziej pewne.

Udostępnij!
    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.