Pięć powodów cierpienia

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

Bóg współdziała we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Boga miłują, to jest z tymi, którzy według postanowienia jego są powołani.

Rzymian 8,28

Rzadko rozumiemy mikropowody naszego cierpienia, ale Biblia daje nam podtrzymujące wiarę makropowody.

Dobrze jest mieć sposób, aby pamiętać niektóre z nich, abyśmy, gdy nagle dotknie nas cierpienie lub mamy szansę pomóc innym w ich cierpieniu, byli w stanie pamiętać niektóre prawdy dane nam przez Boga, aby pomóc nam nie tracić nadziei.

Oto jeden sposób, aby je pamiętać: 5 P (lub, jeśli będzie to pomocne, wybierz trzy i postaraj się je zapamiętać).

Boże makropowody naszego cierpienia obejmują:

Pokutę: Cierpienie jest dla nas i dla innych wezwaniem, aby odwrócić się od cenienia sobie czegokolwiek na ziemi ponad Boga. Ewangelia Łukasza 13,4-5:

Albo czy myślicie, że owych osiemnastu, na których upadła wieża przy Syloe i zabiła ich, było większymi winowajcami niż wszyscy ludzie zamieszkujący Jerozolimę? Bynajmniej, powiadam wam, lecz jeżeli się nie upamiętacie, wszyscy tak samo poginiecie.

Poleganie: Cierpienie jest wezwaniem, by ufać Bogu a nie, podtrzymującym życie, rekwizytom tego świata. 2 Koryntian 1,8-9:

Ponad miarę i ponad siły nasze byliśmy obciążeni tak, że nieomal zwątpiliśmy o życiu naszym; doprawdy, byliśmy już całkowicie pewni tego, że śmierć nasza jest postanowiona, abyśmy nie na sobie samych polegali, ale na Bogu, który wzbudza umarłych.

Prawość: Cierpienie jest dyscyplinowaniem naszego kochającego niebiańskiego Ojca, abyśmy mogli dzielić  Jego sprawiedliwość i świętość. Hebrajczyków 12,6; 10-11:

Kogo Pan miłuje, tego karze, i chłoszcze każdego syna, którego przyjmuje […]. Ten zaś czyni to dla naszego dobra, abyśmy mogli uczestniczyć w jego świętości. Żadne karanie nie wydaje się chwilowo przyjemne, lecz bolesne, później jednak wydaje błogi owoc sprawiedliwości tym, którzy przez nie zostali wyćwiczeni.

Przeogromną nagrodę: Cierpienie sprawuje dla nas wspaniałą nagrodę w niebie, która zrekompensuje wszelką tutejszą stratę tysiąckrotnie. 2 Koryntian 4,17:

Nieznaczny chwilowy ucisk przynosi nam przeogromną obfitość wiekuistej chwały.

Na koniec, Przypomnienie: Cierpienie przypomina nam, że Bóg posłał swojego Syna na świat, by cierpiał, aby nasze cierpienie nie było Bożym potępieniem, lecz oczyszczeniem. Filipian 3,10:

[…] żeby poznać go i doznać mocy zmartwychwstania jego, i uczestniczyć w cierpieniach jego.

A więc zrozumiałym jest, by serce chrześcijanina wołało w cierpieniu: „Dlaczego?”,ponieważ nie znamy większości mikropowodów naszego cierpienia – dlaczego teraz, dlaczego w ten sposób, dlaczego tak długo? Lecz nie pozwól, by twoja nieznajomość mikropowodów spowodowała, że przeoczysz ogromną pomoc, której udziela Bóg w swoim słowie, poprzez oznajmianie nam Jego makropowodów.

„Słyszeliście o wytrwałości Joba i oglądaliście zakończenie, które zgotował Pan, bo wielce litościwy i miłosierny jest Pan” (Jakuba 5,11).

FacebookMessengerTwitterWykop
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.