Jak walczyć z niepokojem?

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

Wszelką troskę swoją złóżcie na niego, gdyż On ma o was staranie.

1 List Piotra 5:7

Psalm 56,4 mówi: „Ilekroć lęk mnie ogarnia, w tobie mam nadzieję”.

Zauważ, że nie mówi: „Nigdy nie zmagam się z lękiem”. Lęk atakuje i walka się zaczyna. Biblia nie zakłada, że prawdziwi wierzący nie będą doświadczać żadnego niepokoju. Zamiast tego Biblia mówi nam, jak walczyć, gdy lęk zaatakuje.

Na przykład 1 Piotra 5,7 mówi: „Wszelką troskę swoją złóżcie na niego, gdyż On ma o was staranie”. Werset ten nie mówi, że nigdy nie będziesz odczuwał żadnych trosk. Mówi, że kiedy je masz, złóż je na Boga. Gdy błoto zachlapie ci przednią szybę i stracisz na chwilę widoczność i zaniepokojony zbaczasz z drogi – włącz wycieraczki i spryskaj szybę.

Więc moja odpowiedź dla kogoś, kto codziennie zmaga się z odczuciami niepokoju, brzmi: jest to mniej lub bardziej normalne. Przynajmniej dla mnie od czasu, gdy stałem się nastolatkiem. Pytanie brzmi: jak z nim walczyć?

Odpowiedź: walczymy z niepokojem, walcząc przeciwko niewierze oraz walcząc o wiarę w przyszłą łaskę. A sposobem, w jaki staczamy ten „dobry bój” (1 Tymoteusza 6,12; 2 Tymoteusza 4,7) polega na rozważaniu Bożych zapewnień przyszłej łaski i proszeniu o pomoc Bożego Ducha.

Wycieraczki to Boże obietnice, które usuwają błoto niewiary, a płyn do spryskiwaczy to pomoc Ducha Świętego. Walkę, aby uwolnić się od grzechu – również grzechu niepokoju – toczymy „przez Ducha (…) i przez wiarę w prawdę” (2 Tesaloniczan 2,13).

Działanie Ducha Świętego i Słowo Prawdy są wspaniałymi środkami budującymi wiarę. Bez oczyszczającego działania Ducha Świętego wycieraczki Słowa ślizgają się tylko na ograniczających widoczność grudach niewiary na przedniej szybie.

Zarówno Duch i Słowo  są niezbędne. Czytamy obietnice Boga i modlimy się o pomoc Jego Ducha. A kiedy szyba staje się czysta, tak że jesteśmy w stanie zobaczyć dobro, który Bóg dla nas planuje (Księga Jeremiasza 29,11), nasza wiara umacnia się, a nasze zbaczanie z drogi w niepokoju wyrównuje się i wracamy na właściwy tor.

Udostępnij!
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.