Co oznacza imię “Jahwe”?

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

I mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz synom izraelskim: Pan, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i tak mnie nazywać będą po wszystkie pokolenia.

Księga Wyjścia 3,15

W Biblii imię Boże prawie zawsze jest tłumaczone jako “Pan”. Lecz w języku hebrajskim brzmi ono bardziej jak „Jahwe” i jest zbudowane na wyrażeniu „Ja jestem”.

Za każdym więc razem, gdy słyszymy słowo “Jahwe” lub słowo “Pan”, powinniśmy pamiętać, że to jest właściwe imię (jak Piotr czy Jan) zbudowane na wyrażeniu “Ja jestem” i przypominające nam za każdym razem, że Bóg definitywnie JEST.

Istnieje przynajmniej 10 rzeczy, które imię Jahwe, „Ja jestem”, mówi o Bogu:

 1. On nigdy nie miał początku. Każde dziecko pyta: „Kto stworzył Boga?”. A każdy mądry rodzic odpowiada: „Nikt nie stworzył Boga. Bóg po prostu jest. I zawsze był. Nie miał początku”.
 2. Bóg nie ma końca. Jeśli nie został stworzonym, nie może przestać istnieć, ponieważ On sam jest istnieniem.
 3. Bóg jest najwyższą rzeczywistością. Nie ma rzeczywistości większej niż On. Nie ma rzeczywistości poza Nim – chyba że zechce ją stworzyć. Jest od wieczności. Nie było żadnej przestrzeni, żadnego wszechświata, żadnej pustki. Tylko Bóg.
 4. Bóg jest całkowicie niezależny. Nie potrzebował nikogo i niczego, aby istnieć, lub aby mu pomóc lub sprawić, aby był takim, jakim jest.
 5. Wszystko, co nie jest Bogiem, jest całkowicie zależne od Boga. Cały wszechświat jest kompletnie drugorzędny. Został stworzony przez Boga i istnieje w każdej chwili swojego istnienia na podstawie Bożej decyzji, który utrzymuje jego istnienie.
 6. Cały wszechświat jest niczym w porównaniu z Bogiem. Rzeczywistość zależna od warunków jest jak cień w porównaniu do absolutnej, niezależnej rzeczywistości. Jest jak echo po uderzeniu pioruna. Wszystko, co nas zadziwia w świecie i w galaktykach, jest niczym w porównaniu z Bogiem.
 7. Bóg jest niezmienny. Jest taki sam wczoraj, dziś i na zawsze. Boga nie da się ulepszyć. Nie staje się kimś. Jest tym, kim jest.
 8. Bóg jest ostatecznym standardem prawdy, dobroci i piękna. Nie zagląda do żadnej książki prawniczej, aby widzieć, co jest prawe. Żadnego podręcznika, aby ustalić fakty. Nie szuka żadnej rady, aby określić, co jest doskonałe lub piękne. On sam jest standardem tego, co prawe, prawdziwe i piękne.
 9. Bóg czyni, co zechce i zawsze jest to dobre, zawsze jest to piękne, zawsze w zgodzie z prawdą. Wszelką rzeczywistość, która jest poza Nim, On stworzył, zaprojektował i zarządza. Jest więc całkowicie wolnym od wszelkich ograniczeń, które nie pochodzą od Niego samego.
 10. Bóg jest najważniejszą i najbardziej wartościową rzeczywistością i osobą we wszechświecie. Jest bardziej wart zainteresowania, uwagi, podziwu i stanowi źródło radości bardziej niż wszelkie inne rzeczywistości, uwzględniając cały wszechświat.
Udostępnij!
  Dołącz!
  Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.