Boży plan wobec męczenników

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

I dano każdemu z nich szatę białą, i powiedziano im, aby jeszcze odpoczęli przez krótki czas, aż się dopełni liczba współsług i braci ich, którzy mieli podobnie jak oni ponieść śmierć.

Objawienie Jana 6,11

Przez prawie trzysta lat, chrześcijaństwo rosło na glebie mokrej od krwi męczenników.

Do czasu Cesarza Trajana (około 98 r. n.e.), prześladowania były dozwolone, ale nie były legalne. Od Trajana do Decjusza (około 250 r. n.e.), prześladowania były legalne. Od Decjusza, który nienawidził chrześcijan i obawiał się ich wpływu na swoje reformy, aż do pierwszego dekretu tolerancji w 311 roku, prześladowania były nie tylko legalne, ale powszechne i na wielką skalę.

Jeden z pisarzy tak opisał sytuację w tym trzecim okresie:

Horror rozprzestrzeniał się wszędzie po zgromadzeniach; a liczba lapsi [tych, którzy wyrzekli się wiary, pod wpływem groźby] (…) była ogromna. Nie brakowało jednak tych, którzy pozostali niezłomni, i zamiast się poddać, cierpieli męczeństwo; a w miarę jak prześladowania szerzyły się i stawały się bardziej intensywne, entuzjazm chrześcijan i ich siła oporu rosły w siłę”.

Tak więc, przez trzysta lat, bycie chrześcijaninem stanowiło akt ogromnego ryzyka dla życia, majątku i rodziny. Było sprawdzianem tego, co kocha się bardziej. A na krańcu tej próby było męczeństwo.

A ponad tym męczeństwem był suwerenny Bóg, który powiedział, że liczba męczenników jest wyznaczona. Mają do odegrania specjalną rolę w zakładaniu i wzmacnianiu Kościoła. Mają do odegrania specjalną rolę w zamykaniu ust szatanowi, który nieustannie powtarza, iż lud Boży służy Mu jedynie dlatego, że w życiu lepiej się im powodzi. Właśnie o tym jest mowa w Księdze Hioba 1,9-11.

Męczeństwo nie jest czymś przypadkowym. Nie jest zaskoczeniem dla Boga. Nie jest czymś niespodziewanym. I zdecydowanie, nie jest strategiczną porażką dla sprawy Chrystusa.

Może wyglądać jak porażka. Lecz jest częścią planu w niebie, którego żaden ludzki strateg nigdy by nie wymyślił, ani którego nie mógłby zaprojektować. I ten plan zatriumfuje dla tych wszystkich, którzy wytrwają do końca przez wiarę w Bożą wszechwładną łaskę.

FacebookMessengerTwitterWykop
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.