Strach, który nas przyciąga

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

Nie bójcie się, bo Bóg przyszedł, aby was doświadczyć i aby bojaźń przed nim była w was, byście nie grzeszyli.

2 Księga Mojżeszowa 20,20

Istnieje strach, który jest niewolniczy i oddala nas od Boga, i istnieje strach, który jest słodki i przyciąga nas do Boga. Mojżesz ostrzegał przed jednym i nawoływał do drugiego, w tym samym wersecie tej księgi: „Wtedy rzekł Mojżesz do ludu: Nie bójcie się, bo Bóg przyszedł, aby was doświadczyć i aby bojaźń przed nim była w was, byście nie grzeszyli”.

Najwyraźniejszą ilustracją tego rodzaju dobrej bojaźni, jaką kiedykolwiek widziałem, był moment, gdy jeden z moich synów spojrzał prosto w oczy owczarka niemieckiego. Odwiedzaliśmy pewną rodzinę z naszego kościoła. Mój syn Karsten miał około siedmiu lat. Mieli olbrzymiego psa, który stanął oko w oko z siedmiolatkiem.

Pies był przyjazny, i Karsten nie miał problemu, by się z nim zaprzyjaźnić. Kiedy jednak wysłaliśmy syna do samochodu po coś, o czym zapomnieliśmy, on pobiegł, a pies zagalopował za nim, warcząc. To oczywiście przestraszyło Karstena. Ale właściciel psa powiedział: „Karsten, może po prostu idź spokojnie. Ten pies nie lubi, gdy ludzie od niego uciekają”.

Kiedy Karsten przytulał psa, ten był przyjazny i nawet lizał go po twarzy, lecz gdy Karsten uciekał przed nim, pies zaczynał warczeć i wypełnił Karstena strachem.

To jest obraz tego, co to znaczy bać się Pana. Bóg chce, aby Jego moc i świętość wzbudzały w nas bojaźń, nie po to, aby nas od siebie odpychać, lecz aby nas do siebie przyciągać. Bojaźń Boża oznacza przede wszystkim lęk przed porzuceniem Pana, jako źródła naszego wielkiego bezpieczeństwa i zadowolenia.

Można też to ująć w inny sposób – powinniśmy bać się niewiary. Strach przed brakiem ufności w Bożą dobroć. Czy nie o to właśnie chodzi w Liście do Rzymian 11,20? „Ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Przeto się nie pysznij, ale trwaj w bojaźni!”.  Czyli tym, czego powinniśmy się bać, jest brak wiary, nieposiadanie wiary. Strach przed uciekaniem od Boga. Ale jeśli z Nim chodzimy i przytulamy się do Niego, to będzie On naszym przyjacielem i obrońcą na zawsze. 

FacebookMessengerTwitterWykop
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.