Lekarstwo na zazdrość

Sobota ze Spurgeonem to cotygodniowe rozważania z książki C.H. Spurgeona „Klejnoty obietnic Bożych”.

Niech twoje serce nie zazdrości grzesznikom, lecz niech zawsze zabiega o bojaźń Pana, bo wtedy jest przed tobą przyszłość i twoja nadzieja nie zawiedzie.

Prz 23,17-18

Kiedy widzimy, że złym dobrze się powodzi, jesteśmy skłonni im zazdrościć. Gdy słyszymy ich hałaśliwą radość, a nasze serce jest obciążone, wydaje nam się, że oni mają to, co najlepsze. Takie myślenie jest niemądre i grzeszne. Gdybyśmy ich lepiej znali – a zwłaszcza, gdybyśmy pamiętali, jaki czeka ich koniec – współczulibyśmy im.

Lekarstwo na zazdrość można znaleźć w życiu pełnym Bożej obecności, w uwielbianiu Boga i społeczności z Nim przez cały (niezależnie od tego, jak długi by nam się wydawał) dzień. Prawdziwa wiara podnosi duszę na wyższy poziom, gdzie sąd staje się wyraźniejszy, a pragnienia bardziej wzniosłe. Im więcej w nas nieba, tym mniej ziemskiego pożądania. Bojaźń Boża uwalnia od zazdrości.

Śmiertelnym ciosem dla zazdrości jest spokojne rozważanie przyszłości. Bogactwo i chwała bezbożnych są marnym przedstawieniem, którego blask świeci tylko przez chwilę, a potem gaśnie. Na co przyda się bogatemu grzesznikowi powodzenie, kiedy nadejdzie sąd? Kresem zaś Bożego człowieka są pokój i błogosławieństwo – i nikt nie może ograbić go z tych radości. Z tego też powodu zrezygnujmy z zazdrości i wypełniajmy się słodkim zadowoleniem.

„Klejnoty obietnic Bożych” C.H. Spurgeon, wyd. Świadome Chrześcijaństwo, Toruń 2015. Wykorzystano za zgodą wydawnictwa.

Udostępnij!
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.