Jak przeciwstawiać się grzesznemu pożądaniu?

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

Przez wiarę Mojżesz, kiedy dorósł, nie zgodził się, by go zwano synem córki faraona, i wolał raczej znosić uciski wespół z ludem Bożym, aniżeli zażywać przemijającej rozkoszy grzechu, uznawszy hańbę Chrystusową za większe bogactwo niż skarby Egiptu; skierował bowiem oczy na zapłatę.

List do Hebrajczyków 11,24-26

Sprowadźmy to do najważniejszych informacji: „Przez wiarę Mojżesz (…) [zrezygnował z] przemijającej rozkoszy grzechu (…) skierował bowiem oczy na zapłatę” (Hebrajczyków 11,24-26).

Wiara nie zadowala się „przemijającymi rozkoszami”. Jest spragniona radości. Radości, która trwa wiecznie. A Słowo Boże mówi: „Obfitość radości w obliczu twoim, rozkosz po prawicy twojej na wieki” (Psalm 16,11). Tak więc, wiara nie da się sprowadzić na boczny tor – w kierunku zwodniczych przyjemności grzechu. Nie podda się tak łatwo w swoim dążeniu do maksymalnej radości.

Rolą Słowa Bożego jest podsycanie apetytu wiary na Boga. Czyniąc to, odzwyczajam moje serce od zwodniczego smaku pożądliwości.

Na początku, pożądliwość próbuje zwodzić, że naprawdę stracę okazję do poczucia wielkiej satysfakcji, jeśli pójdę drogą czystości. Ale wtedy biorę do ręki miecz Ducha i zaczynam walczyć.

  • Czytam, że lepiej jest wydłubać sobie oko niż pożądać (Ewangelia Mateusza 5,29).   
  • Czytam, że jeśli rozmyślam o tym, co czyste, co miłe, co chwalebne, pokój Boży będzie ze mną (Filipian 4,8-9).   
  • Czytam, że zamysł ciała przynosi śmierć, a zamysł Ducha przynosi życie i pokój (Rzymian 8,6).
  • Czytam, że pożądliwość walczy przeciwko duszy (1 Piotra 2,11), i że przyjemności tego życia przyduszają życie Ducha (Ewangelia Łukasza 8,14).    
  • Ale co najlepsze, czytam, że Bóg nie odmawia tego, co dobre, tym, którzy żyją w niewinności (Psalm 84,12), i że ludzie czystego serca, Boga oglądać będą (Ewangelia Mateusza 5,8).  

Kiedy modlę się, aby moja wiara była zaspokojona Bożym życiem i pokojem, miecz Ducha Świętego usuwa warstwę cukru z trucizny pożądliwości. Widzę, czym ona jest, a dzięki Bożej łasce, jej uwodząca siła zostaje przełamana.

Udostępnij!
    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.