Ignorancja gwarantuje bezbożność

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

Boska jego moc obdarowała nas wszystkim, co jest potrzebne do życia i pobożności, przez poznanie tego, który nas powołał przez własną chwałę i cnotę.

2 Piotra 1,3

Jestem zdumiony mocą, którą Biblia przypisuje wiedzy.

Posłuchaj raz jeszcze 2 Piotra 1,3: „Boska [Boża] moc obdarowała […] wszystkim, co jest potrzebne do życia i pobożności, przez poznanie tego, który nas powołał przez własną chwałę i cnotę”.

Dosłownie cała moc dostępna od Boga, by żyć i być pobożnym przychodzi przez wiedzę! Zdumiewające! Jak bardzo wysoko powinniśmy cenić doktrynę i nauczanie w Piśmie! Życie i pobożność są na szali.

Nie chodzi o to, że poznanie gwarantuje pobożność. Nie gwarantuje. Lecz wydaje się, że ignorancja gwarantuje bezbożność. Gdyż, Piotr mówi, Boska moc, która prowadzi do pobożności, jest dana przez poznanie Boga.

Podaję trzy konsekwencje, ostrzeżenie i napomnienie:

1. Czytaj! Czytaj! Czytaj! Lecz uważaj na tracenie swojego czasu na teologiczną pianę i mydliny. Czytaj bogate książki doktrynalne o „tym, który cię powołał przez własną chwałę i cnotę”.

2. Rozważaj! Rozważaj! Zwolnij. Daj sobie czas, aby pomyśleć, co oznacza to, o czym czytasz w Biblii. Zadawaj pytania. Prowadź dziennik. Pozwól sobie być pokornie zaniepokojonym niezrozumiałymi sprawami. Najgłębsze spostrzeżenia pochodzą z próbowania ujrzenia jednoczącego korzenia dwóch pozornie sprzecznych gałęzi na drzewie prawdy.

3. Omawiaj. Omawiaj. Bądź częścią małej grupy, która z pasją przejmuje się prawdą. Nie grupy, która po prostu lubi mówić i wysuwać problemy. Lecz grupy, która wierzy, że są biblijne odpowiedzi na biblijne problemy i jest możliwym ich znalezienie.

Ostrzeżenie: „Lud mój ginie, gdyż brak mu poznania” (Księga Ozeasza 4,6). „Mają gorliwość dla Boga, ale gorliwość nierozsądną” (Rzymian 10,2). Uważaj więc na śmiertelne skutki ignorancji.

Napomnienie: „Starajmy się więc poznać, usilnie poznać Pana” (Księga Ozeasza 6,3).

Udostępnij!
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.