Bóg uzdrawia uniżając

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

Chociaż widziałem jego drogi, jednak uleczę go, poprowadzę go i znowu udzielę obfitej pociechy jemu i jego żałobnikom, stwarzając owoc na ich wargach w postaci słów: Pokój! Pokój dalekiemu i bliskiemu – mówi Pan, Ja go uleczę.

Księga Izajasza 57,18-19

Pomimo powagi choroby człowieka, jaką jest bunt i upór, Bóg uleczy. W jaki sposób uleczy? Księga Izajasza 57,15 mówi, że Bóg mieszka ze skruszonym i pokornym. Jednak ludzie z Księgi Izajasza 57,17 nie są pokorni. Bezczelnie podążają swą własną, dumną drogą. Czym zatem będzie uleczenie?

Odpowiedź może być tylko jedna. Bóg ich uleczy przez uniżenie ich. Uleczy chorego, krusząc jego pychę. Jeśli tylko skruszeni i uniżeni cieszą się społecznością z Bogiem (Księga Izajasza 57,15) i jeśli chorobą Izraela jest dumny i rozmyślny bunt (Księga Izajasza 57,17), i jeśli Bóg obiecuje ich uleczyć (Księga Izajasza 57,18), w takim razie Jego uleczeniem musi być uniżenie, a Jego lekarstwem – skruszony duch.

Czyż nie jest to sposób, w jaki Izajasz prorokował o tym, co Jeremiasz nazwał nowym przymierzem i darem nowego serca? Powiedział on: „Oto idą dni – mówi Pan – że zawrę z domem izraelskim […] nowe przymierze. […] Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem” (Księga Jeremiasza 31:31, 33).

Zarówno Izajasz, jak i Jeremiasz widzą nadchodzący czas, kiedy chory, nieposłuszny, o twardym sercu lud zostanie w cudowny sposób przemieniony. Izajasz mówi o uleczeniu. Jeremiasz mówi o wypisaniu zakonu na ich sercach. A Ezechiel ujmuje to w ten sposób: „Dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza, i usunę z waszego ciała serce kamienne, a dam wam serce mięsiste” (Księga Ezechiela 36,26).

A więc uleczenie z Księgi Izajasza 57,18 jest przeszczepem serca – wyjmuje stare, zatwardziałe, pyszne, uparte, kamienne serce, a wkłada nowe, miękkie, czułe serce, które jest skłonne do uniżenia i skruszone z powodu pamięci o grzechu oraz grzechu, który pozostał.

Oto serce, w którym Wzniosły, którego imię jest Święty, zamieszka na zawsze.

Udostępnij!
    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.