7 powodów, aby się nie martwić, część 3

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

Nie troszczcie się więc i nie mówcie: Co będziemy jeść? albo: Co będziemy pić? albo: Czym się będziemy przyodziewać? Bo tego wszystkiego poganie szukają; albowiem Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc o dzień jutrzejszy, gdyż dzień jutrzejszy będzie miał własne troski. Dosyć ma dzień swego utrapienia.

Ewangelia Mateusza 6,31-34

Przez ostatnie dwa dni dostrzegliśmy, że Ewangelia Mateusza 6,25-34 zawiera przynajmniej siedem obietnic sformułowanych przez Jezusa, aby pomóc nam staczać dobry bój przeciwko niewierze i uwolnić się od niepokoju. Dzisiaj przyjrzymy się ostatnim trzem obietnicom.

Obietnica #5. Nie troszczcie się więc i nie mówcie: Co będziemy jeść? albo: Co będziemy pić? albo: Czym się będziemy przyodziewać? Bo tego wszystkiego poganie szukają; albowiem Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie (Ewangelia Mateusza 6,31-32).

Nie myśl, że Bóg jest nieświadomy twoich potrzeb. Zna je wszystkie. I jest „waszym Ojcem niebieskim”. Nie patrzy na nas obojętnie, z oddali. On się troszczy. Zaspokoi twoją potrzebę, gdy czas będzie najbardziej odpowiedni.

Obietnica #6. Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane (Ewangelia Mateusza 6,33).

Jeśli poświęcisz się Jego sprawie w tym świecie, zamiast troszczyć się o swoje prywatne potrzeby materialne, to On zadba, abyś miał wszystko, czego potrzebujesz, by wykonywać Jego wolę i oddawać Mu chwałę. W ten sposób rozumiem słowa: „Wszystko inne będzie wam dodane”. Wszelkie jedzenie, picie i ubranie – i wszystko inne – czego potrzebujesz, aby wykonywać Jego wolę i oddawać Mu chwałę. Co może oznaczać, że Jego celem jest, abyś dla Niego umarł, lecz On zapewni ci wszystko, czego potrzebujesz, abyś uczynił to dla Jego chwały.

Jest to podobne do obietnicy z Rzymian 8,32: „Jakżeby [Bóg] nie miał z [Chrystusem] darować nam wszystkiego?”. Po czym następuje: „Któż nas odłączy od miłości Chrystusowej? Czy utrapienie, czy ucisk, czy prześladowanie, czy głód, czy nagość, czy niebezpieczeństwo, czy miecz? Jak napisano: Z powodu ciebie co dzień nas zabijają, uważają nas za owce ofiarne. Ale w tym wszystkim zwyciężamy” (Rzymian 8,35-37). Głód i nagość mogą nadejść. Ale będziemy mieli wszystko, czego potrzebujemy, aby zwyciężyć.

Obietnica #7. Nie troszczcie się więc o dzień jutrzejszy, gdyż dzień jutrzejszy będzie miał własne troski. Dosyć ma dzień swego utrapienia (Ewangelia Mateusza 6,34).

Bóg dopilnuje, abyś w jakimkolwiek dniu nie został poddany próbie bardziej, niż mógłbyś to znieść (1 Koryntian 10,13). Będzie dla ciebie działał, aby „ile twoich dni, taka będzie twoja siła” (Księga Powtórzonego Prawa 33,25).

Każdy dzień ma swoje wyznaczone zmartwienia. Lecz nigdy nie są większe niż to, co jesteś w stanie znieść dzięki Jego łasce. Każdego dnia otrzymasz miłosierdzie, które objawi się na nowo każdego poranka – miłosierdzie wystarczające na zmartwienia tego konkretnego dnia (Lamentacje Jeremiasza 3,22-23). Bóg nie będzie oczekiwał od ciebie żadnego dobrego uczynku, dla którego nie dostarczyłby ci wszelkiej potrzebnej łaski (2 Koryntian 9,8).

Udostępnij!
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.