7 powodów, aby się nie martwić, część 1

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się o życie swoje, co będziecie jedli albo co będziecie pili, ani o ciało swoje, czym się przyodziewać będziecie. Czyż życie nie jest czymś więcej niż pokarm, a ciało niż odzienie? Spójrzcie na ptaki niebieskie, że nie sieją ani żną, ani zbierają do gumien, a Ojciec wasz niebieski żywi je; czyż wy nie jesteście daleko zacniejsi niż one?

Ewangelia Mateusza 6,25-26

Poświęcimy trzy dni tej części Kazania Jezusa na Górze. W Ewangelii Mateusza 6,25-34 Jezus zajmuje się konkretnie troską o jedzenie i ubranie. Ale w rzeczywistości odnosi się to do wszelkiego rodzaju niepokoju.

Nawet w Ameryce, posiadającej rozbudowany system opieki społecznej, niepokój o finanse, mieszkanie, jedzenie i ubranie może być głęboki. Nie wspominając już o chrześcijanach, którzy znajdują się w sytuacji znacznie większego zagrożenia ubóstwem. Lecz Jezus mówi w wersecie 30, że nasz niepokój wynika z małej wiary w obietnice przyszłej łaski naszego Ojca: „O małowierni”.

Te wersety (25-34) zawierają co najmniej siedem obietnic sformułowanych przez Jezusa, aby pomóc nam staczać dobry bój przeciwko niewierze i uwolnić się od niepokoju. (Dzisiaj skupimy się na Obietnicach 1. i 2. – a następnie w ciągu następnych dwóch dni na pozostałych).

Obietnica #1. Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się o życie swoje, co będziecie jedli albo co będziecie pili, ani o ciało swoje, czym się przyodziewać będziecie. Czyż życie nie jest czymś więcej niż pokarm, a ciało niż odzienie? (Ewangelia Mateusza 6,25).

Skoro twoje ciało i twoje życie są znacznie bardziej złożone i trudniej jest zapewnić jego funkcjonowanie niż jest to w przypadku jedzenia i ubrania – a jednak Bóg stworzył cię i dał ci i ciało i życie – to z pewnością będzie mógł i będzie chętny, aby zapewnić ci zarówno jedzenie, jak i ubranie.

Co więcej, bez względu na to, co się wydarzy, Bóg pewnego dnia wzbudzi twoje ciało i zachowa twoje życie i ciało dla wiecznej wspólnoty z Nim.

Obietnica #2. Spójrzcie na ptaki niebieskie, że nie sieją ani żną, ani zbierają do gumien, a Ojciec wasz niebieski żywi je; czyż wy nie jesteście daleko zacniejsi niż one? (Ewangelia Mateusza 6,26).

Skoro Bóg jest chętny i jest w stanie nakarmić tak mało znaczące stworzenia jak ptaki, które nie mogą uczynić nic, aby stworzyć dla siebie jedzenie – tak jak możemy zrobić to my uprawiając rolę – w takim razie z pewnością zapewni ci to, czego potrzebujesz, ponieważ jesteś wart o wiele więcej niż ptaki. Ty, w odróżnieniu od ptaków, masz niezwykłą zdolność uwielbiania Boga ufając Mu, będąc Mu posłusznym i składając Mu dziękczynienie.

Udostępnij!
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.