Strategia szatana i twoja obrona

Subskrybuj, aby otrzymywać codzienne rozważania na e-mail.

Bądźcie trzeźwi, czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, chodzi wokoło jak lew ryczący, szukając kogo by pochłonąć. Przeciwstawcie mu się, mocni w wierze.

1 List Piotra 5,8-9

Dwoma wielkimi wrogami naszych dusz są grzech i szatan. A grzech jest najgorszym wrogiem, ponieważ jedynym sposobem, w jaki szatan może nas zniszczyć, jest skłonienie nas do grzechu i powstrzymywanie nas od upamiętania. Jedyną rzeczą, która sprowadzi na nas potępienie, jest nieprzebaczony grzech. Nie szatan.

Bóg może dać szatanowi swobodę wystarczającą do tego, aby nas sponiewierał, jak było to w przypadku Hioba, lub nawet nas zabić, jak było to w przypadku świętych w Smyrnie (Objawienia Jana 2,10). Ale szatan nie jest w stanie nas potępić lub pozbawić życia wiecznego. Jedynym sposobem, w jaki szatan może wyrządzić nam ostateczną szkodę, to wpływanie na nas, byśmy grzeszyli i powstrzymanie nas przed upamiętaniem. I dokładnie to stara się zrobić.

Tak więc, główną działalnością szatana jest zachęcanie, popieranie, wspieranie, pobudzanie i utwierdzanie naszych skłonności do grzechu, a także powstrzymywanie nas przed wiarą i upamiętaniem.

Widzimy to w Liście do Efezjan 2,1-2: „(…) byliście umarli w upadkach i w grzechach; w których niegdyś postępowaliście (…) według władcy, który rządzi w powietrzu”. Grzeszenie jest „według” władzy szatana w świecie. Gdy doprowadza on do moralnego zła, dzieje się to przez grzech. Gdy grzeszymy, poruszamy się w jego sferze. Wchodzimy z nim w harmonię. Gdy grzeszymy, dajemy miejsce diabłowi (Efezjan 4,27, UBG).

Jedyną rzeczą, która sprowadzi na nas potępienie w dniu sądu jest nieprzebaczony grzech – nie choroba, utrapienia, prześladowania, zastraszenia, zjawy czy koszmary. Szatan o tym wie. Dlatego też nie skupia się przede wszystkim na tym, jak wystraszyć chrześcijan dziwnymi zjawiskami (choć jest tego wiele), ale jak zdeprawować chrześcijan bezwartościową modą i złymi myślami.

Szatan chce nas złapać w momencie, kiedy nasza wiara nie jest mocna, ale kiedy jest podatna na zniszczenie. Ma sens, że właśnie to, co szatan chce zniszczyć, może być również środkiem, dzięki któremu będziemy mogli  przeciwstawić się jego wysiłkom. Dlatego Piotr mówi: „Przeciwstawcie mu się, mocni w wierze” (1 Piotra 5,9). Również dlatego Paweł mówi, że „tarcza wiary” jest w stanie „zgasić wszystkie ogniste pociski złego” (Efezjan 6,16).

[addtoany]
    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.
    [mc4wp_form id="1845"]