Dzień 9. Dwa rodzaje opozycji wobec Jezusa

Subskrybuj, aby od 1 do 25 grudnia otrzymywać codzienne rozważania adwentowe na e-mail.

Loading

Gdy to usłyszał król Herod, zatrwożył się, a z nim cała Jerozolima.

Mateusza 2, 3

Jezus jest przyczyną niepokoju dla tych, którzy nie chcą Go czcić. Jest też przyczyną rodzącej się opozycji wobec tych, którzy to robią. Prawdopodobnie nie jest to główny punkt w myśli Mateusza, niemniej tworzy nieuniknioną implikację, gdy historia toczy się dalej.

W tej historii znajdujemy dwie grupy ludzi, którzy nie chcą wielbić Jezusa.

Pierwszą z nich są ludzie, którzy nie interesują się Jezusem. Nic On dla nich nie znaczy. Tę grupę, już od początku życia Jezusa, reprezentują kapłani i uczeni w Piśmie. Mateusz powiada: „I zgromadziwszy wszystkich arcykapłanów i nauczycieli ludu, [Herod] wypytywał ich, gdzie się ma Chrystus narodzić” (Mt 2, 4). Powiedzieli mu więc i wrócili do swoich obowiązków. Przejmująca cisza i brak aktywności religijnych przywódców to coś niemal przytłaczającego zważywszy na to, co się wtedy działo.

Mateusz 2, 3 podaje : „Gdy to usłyszał król Herod, zatrwożył się, a z nim cała Jerozolima”. Mówiąc inaczej, rozniosła się pogłoska o tym, że według czyjejś opinii narodził się Mesjasz. Bezruch po stronie arcykapłanów jest wręcz porażający – dlaczego nie pójdą wraz z mędrcami? Kapłani nie są tym zainteresowani. Nie myślą o odnalezieniu Syna Bożego i oddaniu Mu chwały.

Drugą grupę ludzi, nie chcących uwielbić Jezusa, stanowią ci, którzy czują się przez Niego zagrożeni. W tej opowieści jest to Herod. On naprawdę się boi. Boi się tak bardzo, że knuje złe plany i kłamie. W końcu doprowadza do masowego morderstwa – a wszystko po to, aby pozbyć się Jezusa.

Także dzisiaj te dwa rodzaje opozycji walczą z Chrystusem i Jego czcicielami, są to: obojętność oraz wrogość. Mam nadzieję, że nie należysz do żadnej z tych grup.

Jeśli jesteś chrześcijaninem, to niech te Święta będą czasem głębokiego namysłu nad tym, co to znaczy i jaki jest koszt wielbienia i naśladowania Mesjasza.

Wykorzystano za zgodą DesiringGod.

FacebookMessengerTwitterWykop
Dołącz!
Wpisz swój e-mail, aby co tydzień otrzymywać najnowsze materiały EWC.